Foto: Bor Slana/STA
Dan med srčnimi ljudmi, predanimi domovini in skupnosti
Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je današnji dan preživela s srčnimi ljudmi, predanimi domovini in skupnosti. Dopoldan je na slovesnosti v Mariboru nagovorila 35. generacijo novih častnikov Slovenske vojske, nato se je udeležila odprtja najnovejše enote Doma upokojencev Ptuj v Žabjaku, drevi pa bo slavnostna govornica na slovesnosti ob 130-letnici delovanja Splošne bolnišnice Murska Sobota.
Maribor, Ptuj in Murska Sobota, 15. 12. 2023
Sporočila za javnost , Govori
Dopoldan je bila predsednica Republike Slovenije in vrhovna poveljnica obrambnih sil Nataša Pirc Musar slavnostna govornica na slovesnosti ob podelitvi činov slušateljem 35. generacije Šole za častnike. Na ta pomemben dan, ko je 6 novih častnic in 15 novih častnikov Slovenske vojske prejelo svoj prvi častniški čin, je poudarila pomen vojaškega poklica, ki je vpet v jedro naše narodne samobitnosti ter zagotavljanja samostojnosti, suverenosti in varnosti ljudi. Izrazila je veselje, da se je število zaposlitev v Slovenski vojski v tem letu povečalo, kar pomeni, da mladi v vojaškem poklicu vidijo izziv in priložnost ter razumejo pomen poslanstva, v katerem srce pod uniformo bije za domovino. »Vzajemno spoštovanje, pripadnost in lojalnost ne izhajajo iz čina ali odnosa podrejenosti in nadrejenosti, ampak iz dejanj, skrbi za sočloveka, vrednot in osebne ter profesionalne integritete posameznika,« je novim častnikom Slovenske vojske sporočila predsednica in njihova vrhovna poveljnica ter jim zaželela, da soborce vodijo s srcem in razumom. Spoštovanje in hvaležnost je izrazila tudi njihovim svojcem, ki jim pri služenju domovini in ljudem stojijo ob strani.
Zatem je odšla na Ptuj, kjer so odprli najnovejšo enoto tamkajšnjega doma upokojencev. Predsednica republike, ki je bila tudi častna pokroviteljica prireditve, se je skupaj z več kot 900 stanovalci in 569 zaposlenimi razveselila odprtja nove enote Žabjak, največje tovrstne investicije v Sloveniji. Poklonila se je zaposlenim, ki strokovno in z veliko spoštovanja, topline, sočutja in potrpljenja skrbijo za stanovalke in stanovalce. Ob tem je opozorila, da nas na področju institucionalne oskrbe starejših in drugih odraslih oseb s posebnimi potrebami, ki potrebujejo 24-urno socialno in zdravstveno oskrbo, še čaka delo – predvsem čakalne vrste in pomanjkanje kadra, zaradi česar je nezasedenih okoli 1000 postelj. Tudi danes odprta enota Žabjak zaradi pomanjkanja kadra ne bo takoj v celoti zaživela. »Zaskrbljujoče stanje na področju zagotavljanja dostopnosti in dosegljivosti storitev socialnega varstva se v Sloveniji v zadnjih letih stopnjuje,« je opozorila predsednica, ki ocenjuje, da manjkajo akcijski načrti in namenska sredstva v proračunu, saj je zadnji čas, da ministrstvo za zdravje sprejme že dolgo pripravljene in strokovno verificirane kadrovske standarde in normative, poskrbeti pa moramo tudi za ustreznejše plačilo zaposlenih v domovih. Izpostavila je tudi osamljenost, ki se uvršča med enega najpogostejših vzrokov smrti v civiliziranem zahodnem svetu. »Praznični december je pravi čas, da se odločimo, da bomo to tiho bolezen začeli preprečevati,« je navzoče spodbudila predsednica Pirc Musar, prepričana, da je to naša srčna dolžnost. Vedno je čas, da postanemo prostovoljci in skupaj premagamo osamljenost ter drug drugemu polepšamo življenje.
Pot po severovzhodnem delu Slovenije je predsednica sklenila v Murski Soboti na slovesnosti ob 130-letnici delovanja Splošne bolnišnice Murska Sobota, osrednje zdravstvene ustanove v severovzhodnem delu Slovenije, v kateri skoraj 1.200 zaposlenih nudi razvejano zdravstveno oskrbo prebivalcem Pomurja in širšega okolja. Predsednica republike jim je čestitala za dolgoletno, dobro opravljanje poslanstva. Poudarila je pomen dostopnosti kakovostnih in varnih zdravstvenih storitev ljudem, ko jih potrebujemo, ter ustreznega odzivanja na hitro spreminjajoče se okolje, pomanjkanje kadra, demografske spremembe, nova, draga zdravila in metode dela, tehnološki napredek in digitalizacijo. Ocenila je, da je nujna tudi sprememba Zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bi predvidel delitev dela med bolnišnicami oziroma njihovo specializacijo. Ob tem je spomnila na zaključke Predsedničinega foruma o zdravstveni reformi, ki so bili posredovani vladi, ter ponudila svojo pripravljenost in podporo vladi pri tej pomembni reformi. Slavnostni govor je sklenila z besedami, ki jih je izrekla v svojem nagovoru poslankam in poslancem v Državnem zboru minulo sredo: »Menim, da je javno zdravstvo prvi in najpomembnejši izziv za našo državo.«