Ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta: »Moje sporočilo je preprosto. Nikoli več.«
Poslanica predsednice Republike Slovenije Nataše Pirc Musar ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta. »Moje sporočilo je preprosto. Nikoli več.«
Predsedniška palača in Dolga vas pri Lendavi, 27. 1. 2023
Sporočila za javnost , Govori
Danes je mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta. Več kot šest milijonov ubitih Judinj in Judov ter tistih, ki so preživeli, a za vekomaj ostali zaznamovani. Žrtev, katerih imen se moramo spominjati vsak dan.
Dan spomina doživljam kot neopisljivo žalosten. Storjeno je bilo nepopravljivo. Vendar zgodovine ne moremo spremeniti, lahko pa ji prisluhnemo.
Moje sporočilo je preprosto.
Nikoli več.
Ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta prosim in pozivam, da se z vsemi močmi upremo sleherni možnosti, ki bi vodila v izključevanje in sovraštvo. Ti neustavljivi sili sta se širili po Evropi od Judov k Romom, Sintom, Slovanom, istospolno usmerjenim, duševno prizadetim, invalidom … Na koncu jima ne bi ubežal nihče.
Izključevanje in sovraštvo odpirata vrata krvnikom, ki človeštvu zadajo usodne rane.
Usodne rane, ki se jim lahko izognemo, če nikoli več ne dopustimo, da se zgodovina ponovi. Da se vselej, tudi če se zdi nemogoče, obrnemo k medsebojnemu spoštovanju, sodelovanju, prijateljstvu. To nas učé še živeči pričevalci grozot tistega časa in tako bomo njim ter umrlim izkazali največje spoštovanje.
Med pričevalci je čudovita gospa, ki je v ženskem koncentracijskem taborišču Ravensbrück imela številko 30153. Njeno ime je Marija Frlan in danes praznuje svoj 103. rojstni dan. Pravi, da je zgodovina lepa in grda, ljudje pa moramo vedeti, kaj je prav in kaj ne.
Kot predsednica republike, predvsem pa kot mati, si želim, da se v dobro nas in naših otrok ta človeška krutost nikdar več ne ponovi. Srčno verjamem, da vsak izmed nas ve, kaj pomeni biti dober človek. Da znamo z zgledom navdihniti tudi drug drugega.
Negujmo to zavedanje in bodimo dobri ljudje.
Garda Slovenske vojske je v imenu predsednice Republike Slovenije položila venec k spomeniku žrtvam nacifašističnega nasilja na judovskem pokopališču v Dolgi vasi pri Lendavi.
V Sloveniji je bila v času druge svetovne vojne judovska skupnost najštevilčnejša prav na območju Lendave in Murske Sobote, vendar je zaradi holokavsta takorekoč izginila. Pokopališče v Dolgi vasi pri Lendavi je drugo največje judovsko pokopališče v Sloveniji. Ta edinstven spomenik judovski kulturi na tem območju je danes spomeniško zaščiten.