
Foto: Daniel Novakovič/STA
Portugalski predsednik Marcelo Rebelo de Sousa odlikoval predsednico Pirc Musar z najvišjim portugalskim državnim odlikovanjem
Na povabilo predsednice republike Nataše Pirc Musar je na dvodnevni uradni obisk v Slovenijo skupaj z gospodarsko delegacijo prispel predsednik Portugalske republike Marcelo Rebelo de Sousa. Njegov drugi uradni obisk v Sloveniji potrjuje obojestransko spoštovanje in interes za ohranjanje ter krepitev že zdaj intenzivnih stikov med državama na najvišji ravni. V znak spoštovanja je ob tej priložnosti predsednik Rebelo de Sousa predsednici Pirc Musar podelil tudi najvišje portugalsko državno odlikovanje, Verigo Reda princa Henrika Pomorščaka. To odlikovanje predsednik Portugalske podeljuje kot priznanje za pomembne prispevke k državi, zlasti pri krepitvi njenega mednarodnega vpliva in ohranjanju zgodovinske dediščine.
Predsedniška palača, 18. 3. 2025
Sporočila za javnost , Mednarodne aktivnosti
Predsednika sta se v pogovorih posvetila dvostranskim odnosom med Slovenijo in Portugalsko na političnem, gospodarskem, akademskem in drugih področjih ter sodelovanju na evropski in mednarodni ravni.
Pogovarjala sta se o vprašanju širitve EU na države Zahodnega Balkana, Ukrajino in Moldavijo ter s tem povezanih reform. Predsednica Pirc Musar se je zavzela za nadaljnjo krepitev enotne, samozavestne, močne in odporne EU z vizijo razširjene evropske integracije, saj je širitveni proces s temi državami v strateškem interesu celotne EU. Poudarila je, da bo širitev okrepila geopolitično in gospodarsko težo EU ter da predstavlja ključno motivacijo za države kandidatke pri izvajanju reform, spodbujanju stabilnosti ter odpornosti proti zunanjim vplivom.
Razprava je vključevala tudi vprašanja vojne v Ukrajini, razmer na Bližnjem vzhodu, transatlantskih odnosov in odnosov s Kitajsko. Predsednica je poudarila, da Slovenija ostro obsoja rusko agresijo na Ukrajino in kot ključno izpostavlja nadaljnjo podporo Ukrajini. Prav tako je izrazila podporo prizadevanjem za pravičen in trajen mir, ki bo sprejemljiv za Ukrajino ter bo temelji na Ustanovni listini OZN in mednarodnem pravu.
Predsednica je izrazila tudi zaskrbljenost zaradi razmer na Bližnjem vzhodu ter pozvala k spoštovanju mednarodnega prava, posebej humanitarnega in prava človekovih pravic. Predsednica je poudarila, da se Slovenija zavzema za rešitev dveh držav in priznanje Države Palestine kot edino pot do trajnega miru. Prav tako je podprla prekinitev ognja med Izraelom in Hezbolahom ter pozvala k podaljšanju premirja.
Pogovor je tekel tudi o multilateralnem sodelovanju, zlasti v kontekstu nestalnega članstva Slovenije v Varnostnem svetu OZN. Slovenija in Portugalska tesno sodelujeta v okviru OZN in drugih multilateralnih organizacij ter delita podobna stališča glede večine obravnavanih tem. Predsednika sta izmenjala mnenja o ključnih temah na dnevnem redu Varnostnega sveta OZN, pri čemer je predsednica izrazila pripravljenost Slovenije za izmenjavo izkušenj iz obdobja članstva v tem organu.
Poleg tesnega političnega in gospodarskega sodelovanja med državama sta predsednika v pogovorih potrdila tudi interes za okrepitev sodelovanja na akademskem in znanstvenem področju. Tako se bosta že v okviru obiska srečala s predstojnikoma Nacionalnega inštituta za biologijo in Evrosredozemske univerze (EMUNI) v Piranu, kjer se bosta pogovarjala tudi s študenti na temo "Soočanje z izzivi in oblikovanje prihodnosti na Mediteranu".
Na gospodarskem področju sta predsednika izpostavila pozitiven trend sodelovanja, ki pa ga je mogoče še nadgraditi. Blagovna menjava se je v letu 2024 sicer povečala na 282,4 mio evrov (+ 7,6 % kot 2023), prav tako se je povečal slovenski izvoz na 172,6 mio evrov (+ 1,2 %), uvoz pa na 109,8 mio evrov (+ 19,3 %). Tudi storitvena menjava se je v letu 2023 povečala na 35,5 mio evrov (+ 30 % v primerjavi z 2022). Z namenom krepitve tega sodelovanja je bil novembra 2024 sklenjen bilateralni Memorandum o sodelovanju med agencijama SPIRIT in AICEP, ob tokratnem obisku pa je bil podpisano pismo o nameri med turističnima organizacijama obeh držav. Predsednica je v pogovorih izpostavila tudi potrebo po boljši letalski povezljivosti in predlagala vzpostavitev direktne letalske linije med Ljubljano in Lizbono.
Popoldne se bosta predsednika udeležila Slovensko-portugalskega poslovnega foruma v Grand Hotelu Union, kjer bo razprava osredotočena na izzive in priložnosti v zdravstvu (farmacija, biotehnologija, medicinska oprema) ter avtomobilski industriji. Forum bo priložnost za predstavitev poslovnih okolij obeh držav in vzpostavitev stikov med podjetniki, dan kasneje pa bo sledil obisk izbranih slovenskih podjetij in inštitutov.