Foto: Matjaž Klemenc/UPRS
Mir in varnost, utemeljena na sodelovanju, solidarnosti, trajnostnem razvoju in zaščiti človekovega dostojanstva, sta vizija in pot do našega napredka
Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je v okviru letnega posveta diplomacije na Brdu pri Kranju nagovorila vodje slovenskih diplomatskih predstavništev in konzulatov. Kot je uvodoma povedala, je naša diplomacija majhna, zato je še toliko pomembneje, da Slovenija sistematično gradi profesionalno diplomacijo, utemeljeno na meritokraciji, ki je ne ovirajo delitve ali partikularni interesi.
Brdo pri Kranju, 20. 12. 2024
Sporočila za javnost , Govori
»Nehvaležno je napovedovati, kaj bodo nedavni volilni rezultati po letošnjem super volilnem letu pomenili za dogajanje v mednarodni skupnosti. Imamo pa dovolj razlogov, da lahko rečemo, da smo kot civilizacija tik pred tem, da globoko razočaramo sebe in zanamce. Da si priznamo, da še nismo opravili miselnega preskoka, v katerem bi mednarodno skupnost soustvarjali na podlagi vladavine mednarodnega prava, trajnostnega razvoja, varstva človekovih pravic za vse ljudi in vse enako, na podlagi solidarnosti, sočutja in dostojanstva za vse: ne pa prepuščali sveta na milost in nemilost egoizmu in sledenju zgolj lastnim interesom, ne oziraje se na posledice. In to kljub preteklim težkim izkušnjam, ki so v smrt pognale na milijone ljudi."
Predsednica je opozorila, da drugo leto obeležujemo osemdeset let od konca druge svetovne vojne, ki je prinesla ogromno gorja, ki ga mnogi čutijo še danes. Zato, je dejala, moramo v Sloveniji vztrajati pri tem, da sta mir in sodelovanje, utemeljena na mednarodnem pravu, naravno stanje, ne pa konflikti in izključujoče tekmovanje. "V taki, relativno mirni skupnosti smo se rodili, v taki skupnosti smo delali in delamo naše kariere, v taki skupnosti so prijokali na svet naši otroci. Storiti je treba vse, da tako mednarodno skupnost vsaj do neke mere ohranimo, ne samo zase, pač pa tudi zanje," je pozvala. Kot meni, dileme ni: "Če želimo napredovati, za kar potrebujemo mir in varnost, je naša dolžnost in pravica, da nismo tiho. Naša dolžnost in pravica je, da se povezujemo z enako mislečimi državami, ki ne želijo biti tiho. Ki ne želijo biti postranska žrtev interesov velikih," je poudarila.
"V mednarodnih odnosih smo lahko in bodimo samozavestni, a seveda s premišljenostjo, z interdisciplinarnim znanjem, ki nam bo omogočilo ne le poznavanje dogajanja, ampak tudi njegovo razumevanje. Znati in upati si moramo pogovarjati se z vsemi državami, malimi in velikimi, tudi največjimi, tudi takrat, ko to morda ni politično preprosto. Hkrati pa moramo biti inovativni v svojem načinu delovanja. Znanje in izkušnje imamo. Zato nas ne sme biti strah povezovati se z državami povsod po svetu. S tistimi, s katerimi delimo temeljne vrednote miru, sodelovanja z namenom reševati skupne težave in zagotavljati človekovo dostojanstvo. Pa tudi s tistimi, ki jih želimo prepričati, da so to naše skupne vrednote," je izpostavila predsednica.
V povezavi z novo strategijo slovenske zunanje politike je spodbudila k razmisleku, da bi v procesu oblikovanja multipolarnega sveta, strategija dobila podporo v komplementarnih dejavnostih oziroma dokumentih, ki omogočajo oblikovanje specializiranih vrst znanja, strategij ali akcijskih načrtov na posamezne pomembne države in/ali regije.
V letu 2025 bomo soočeni s številnimi izzivi, zato je predsednica izpostavila velik pomen odločnega odzivanja nanje, morda še bolj odločnega, kot kdajkoli prej. »Mir in varnost, utemeljena na sodelovanju, solidarnosti, trajnostnem razvoju in zaščiti človekovega dostojanstva, sta vizija in pot do našega napredka,« je poudarila.