Foto: Urad predsednika Republike Hrvaške, Filip Glas
Pod pokroviteljstvom dr. Musarja je potekala konferenca "Skupaj za zdrav življenjski slog"
V Ljubljani je danes pod pokroviteljstvom soproga predsednice Republike Slovenije dr. Aleša Musarja in v organizaciji Nacionalnega inštituta za javno zdravje potekala konferenca "Skupaj za zdrav življenjski slog". Namen konference je osvetlitev pomena zdravega življenjskega sloga različnih populacijskih skupin.
Ljubljana, 22. 5. 2024
Na povabilo soproga predsednice republike dr. Aleša Musarja in Nacionalnega inštituta za javno zdravje se je konference udeležila tudi soproga predsednika Republike Hrvaške prof. dr. Sanja Musić Milanović.
Dr. Musar in dr. Musić Milanović sta dvodnevno konferenco odprla z okroglo mizo z naslovom "Nacionalni odzivi in mednarodne pobude", katere glavna tema je bila pomen zdravega življenjskega sloga ter problematika prehrane, telesne dejavnosti in nekaterih s tem povezanih kroničnih bolezni. Poseben poudarek pa so sodelujoči na okrogli mizi posvetili vprašanju kako lahko preventivni programi, ukrepi in politike izboljšajo zdravje otrok in mladostnikov.
Ob tej priložnosti sta dr. Aleš Musar in prof. dr. Sanja Musić Milanović izpostavila lanskoletni Zagrebški vrh soprog in soprogov evropskih voditeljev, ki so se zbrali z namenom, da bi skupaj določili prednostne naloge na področju preprečevanja prekomerne teže otrok in mladostnikov. Podpora 16 soprog in soprogov evropskih voditeljev Zagrebški deklaraciji je postavila temelje za usklajeno ukrepanje v boju proti debelosti pri otrocih v evropski regiji Svetovne zdravstvene organizacije.
Na pobudo dr. Aleša Musarja, soproga predsednice Republike Slovenije je posebna strokovna skupina takoj po vrhu v Zagrebu pripravila priporočila za Slovenijo in jih konec maja 2023 predala generalnemu direktorju Svetovne zdravstvene organizacije - evropska regija dr. Hansu Klugeju.
Dr. Musar je poudaril, da je Zagrebški vrh deloval kot katalizator za ukrepanje, današnjo konferenco NIJZ pa vidi kot nadaljevanje procesa, ki se je začel v letu 2023. Večino sredstev, tako finančnih kot človeških namenjamo zdravljenju. Le manjši del pa je namenjen zgodnjemu odkrivanju in preprečevanju nastanka bolezni. Zgodnje odkrivanje je ključnega pomena za izboljšanje kakovosti življenja in hkrati za zmanjšanje družbenih in finančnih stroškov zdravljenja. "Preventiva je ključ do uspeha," je v svojem govoru izpostavil dr. Musar.
Poleg dr. Musarja in prof. dr. Musić Milanović so na konferenci v Ljubljani sodelovali še Marko Lotrič, predsednik Državnega sveta RS, dr. Branko Gabrovec, direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje, Eva Vodnik, državna sekretarka na Ministrstvu za zdravje RS, Melita Vujnović, vodja Urada Svetovne zdravstvene organizacije v Sloveniji, dr. Julienne Williams, tehnični vodja Svetovne zdravstvene organizacije za Evropo, prof. dr. Mojca Gabrijelčič Blenkuš, specialistka javnega zdravja na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, prof. dr. Gregor Starc, profesor s Fakultete za šport Univerze v Ljubljani, prof. dr. Nada Rotovnik Kozjek, predstavnica Onkološkega inštituta Slovenije, prof. dr. Tadej Battelino s Pediatrične klinike UKC Ljubljana, dr. Marjeta Recek, vodja Sektorja za zdravstveno varstvo z Ministrstva za zdravje RS ter številni drugi domači in tuji gostje.