Predsednica republike je Mariji Kandus podelila medaljo za zasluge. Foto: Nebojša Tejić / STA
Marija Kandus
Za življenjsko delo na področju fizioterapevtskega izobraževanja in uveljavljanja fizioterapije v Sloveniji, ki je pomembno prispevalo k razvoju te dejavnosti na domačem in v mednarodnem prostoru.
7. 11. 2024
Medalja za zasluge
Marija Kandus – Mija, rojena Velikonja, je pionirka slovenskega fizioterapevtskega izobraževanja in uveljavljena strokovnjakinja, ki je v svoji dolgi in plodni karieri pomembno prispevala k razvoju in prepoznavnosti fizioterapije v Sloveniji in širše.
Odločila se je za nov, sodoben in v Sloveniji do tedaj neznani poklic, kar kaže njeno izvorno in iskreno željo po novih znanjih, prav tako pa njeno plemenitost in pripravljenost pomagati pri rehabilitaciji številnih po vojni gibalno oviranih prebivalcev. Od 31 študentk, ki so se leta 1950 kot prva generacija vpisale na Šolo za fizioterapevte v Ljubljani, jih je diplomiralo le 19 in med njimi je bila tudi odlikovanka, ki je študij končala z odliko.
Že takoj po diplomi se je na šoli zaposlila ter postala prva mentorica študentom in prva predavateljica, ki ni bila zdravnica. Na podlagi tuje literature in v sodelovanju s predavatelji ortopedi ljubljanske Ortopedske klinike je postavila temelje strokovnih praktičnih fizioterapevtskih predmetov.
Leta 1980 je po upokojitvi predstojnika oddelka za fizioterapijo ortopeda prof. dr. Edvarda Poharja prevzela predstojništvo. Za fizioterapijo je bilo to prelomno obdobje, saj je bilo prvič po 30 letih vodenje oddelka zaupano fizioterapevtu, in to ženski.
Ko je leta 1954 diplomirala druga generacija fizioterapevtk, je dozorela ideja o ustanovitvi Društva fizioterapevtov Slovenije. Njegova predsednica je postala Marija Kandus. Glavna naloga poklicne organizacije je bila zagotoviti prepoznavnost in ugled poklica ter širiti fizioterapevtsko dejavnost tudi na druga klinična področja, kot so onkologija, ginekologija in geriatrija.
Njena prizadevanja za vzpostavitev visokih standardov izobraževanja in prakse so omogočila, da je fizioterapija danes priznana kot ključna znanstvena disciplina z dokazano učinkovitostjo pri rehabilitaciji in zdravljenju. S svojim delom je Marija Kandus ne le širila obzorja fizioterapevtske stroke, temveč tudi utirala pot raziskavam, ki so danes temelj fizioterapevtske znanosti in njene prakse, temelječe na dokazih. Njena zapuščina vključuje uvedbo sodobnih fizioterapevtskih metod in praks, ki so pripomogle k razvoju fizioterapije kot znanosti, s čimer je zagotovila, da slovenska fizioterapija deluje v skladu z najnovejšimi svetovnimi trendi, kliničnimi smernicami in priporočili ter da je postala pomemben del zdravstvenega sistema. Njena življenjska pot je navdih številnim, saj dokazuje moč volje, predanosti ter brezmejne ljubezni do strokovnosti in plemenitega delovanja v dobro družbe.
Republika Slovenija se z državnim odlikovanjem Mariji Kandus zahvaljuje za neprecenljivi prispevek k razvoju in prepoznavnosti fizioterapevtske stroke, saj je s svojo vizijo in vodenjem Združenja fizioterapevtov Slovenije (takrat Društva fizioterapevtov Slovenije) pripomogla, da fizioterapija v Sloveniji danes deluje na trdnih strokovnih temeljih, kar zagotavlja najboljšo možno oskrbo pacientov.