Kvintet bratov Smrtnik prejema državno odlikovanje od predsednice republike.

Foto: Nebojša Tejić/STA

Kvintet bratov Smrtnik

Za neprecenljiv prispevek in trajno zapuščino pri ohranjanju slovenske pesmi in besede v kulturnem življenju koroških Slovencev ter tudi Slovencev doma in po svetu.

17. 12. 2024

Red za zasluge

Kvintet bratov Smrtnik je s svojo več kot 38-letno pevsko potjo pustil neizbrisen pečat v kulturnem delovanju koroških Slovencev ter pomembno prispeval k ohranjanju in širjenju slovenske pesmi in besede doma in po svetu. Njihova zgodba, ki se je začela s prepevanjem v otroškem pevskem zboru v Obirskem ter prvim javnim nastopom leta 1985 na pobudo Nužeja Tolmaierja, se zaključi v duhu modrosti starega reka: »Ko je najlepše, moraš oditi.«

Pod mentorstvom številnih glasbenih strokovnjakov – Valentina Polanška, Joška Koncilje, Berteja Logarja, Romana Kutschniga, Boža Hartmanna in Tomaža Boškina – so štirje bratje in bratranec Franc Jožef, Vladimir, Marjan, Zdravko in Marko Smrtnik izvedli skoraj tisoč nastopov, prepevali v vseh zveznih deželah Avstrije, po številnih krajih širom Slovenije in še v sedmih drugih državah. Njihova pesem ni bila le umetniško doživetje, temveč most med kulturami in narodi. Posebej ganljivi so spomini na turneje v Argentini in Armeniji, kjer so s svojo pesmijo povezovali ljudi ter krepili sožitje in narodno zavest.

Njihov glasbeni opus, ki vključuje šest zgoščenk in dve DVD-plošči, bo ostal trajen spomin na njihovo poslanstvo, ljudem pa so se v srca vtisnile njihove najbolj znane in priljubljene melodije Tam, kjer petje dušo greje, Mladih dni spomin, Mi smo Smrtnikovi fantje, V Kortah moje srce živi, pa njihove zelo uspešne priredbe Avsenikov in Alpskega kvinteta, kot so Bila sva mlada oba, Odmev s Triglava in Na Brezjah že zvon zvoni. Kot poklon dvojezičnosti Koroške so več pesmi prepevali v obeh deželnih jezikih, kot na primer »Rosental – Rožni dol« ter popevki »Treffma uns in da Mitt'n« in »Rote Lippen«.

Družinska pevska zasedba Kvintet bratov Smrtnik je s svojo unikatno zvočno harmonijo, ki izvira iz družinske povezanosti, ne le razveseljevala poslušalce, ampak tudi aktivno prispevala k sožitju na Koroškem in k širjenju razumevanja slovenske narodne skupnosti v Avstriji. Kot so v ansamblu sami večkrat radi poudarili, so s pesmijo omehčali marsikatero srce in krepili ljubezen do slovenske kulturne dediščine. In to v časih, ko ji večinski narod ni bil najbolj naklonjen.

Kvintet bratov Smrtnik je bil več kot le pevska zasedba – bil je most med generacijami, prostorom in časom, ki je z ljubeznijo do slovenske kulture ohranjal slovensko narodno in jezikovno identiteto. Njihova pesem ostaja večna, živa v srcih poslušalcev in v spominih na njihovo poslanstvo za skupnost, ki so jo vedno močno čutili ter ji bili vseskozi predani.

Republika Slovenija se z državnim odlikovanjem Kvintetu bratov Smrtnik, ki je zapisal svoje ime v zgodovino slovenskega kulturnega prostora kot izjemen ambasador slovenske pesmi in narodne zavesti, zahvaljuje za njegov neprecenljiv prispevek in trajno zapuščino pri ohranjanju slovenske pesmi in besede v kulturnem življenju koroških Slovencev kot tudi Slovencev doma in po svetu.