Benjamin Ličer prejema državno odlikovanje od predsednice republike.

Foto: Nebojša Tejić/STA

Benjamin Ličer

Za dolgoletno uspešno delovanje v letalstvu v Sloveniji in tujini ter za ohranjanje letalske kulturne dediščine.

17. 12. 2024

Medalja za zasluge

Benjamin Ličer je veselje do letalstva podedoval od očeta Venceslava, ki je bil tudi sam jadralni pilot in učitelj padalstva. Že v osnovni šoli so ga pri modelarskem krožku navduševali modeli letal, v svet letalstva pa je vstopil leta 1972, ko se je začel šolati za jadralnega pilota v letalskem centru Ajdovščina. Hitro je napredoval in že leto pozneje pridobil dovoljenje za jadralnega pilota. Kot zelo nadarjen pilot je konec leta 1974 pridobil tudi dovoljenje za športnega motornega pilota in nato leta 1978 dovoljenje za poklicnega pilota ter naziv učitelja letenja in pooblastilo za akrobatsko letenje. Kasneje je v domačem letalskem centru v Ajdovščini pridobil še naziv učitelja jadralnega letenja. Leta 1979 se je zaposlil v Obalnem letalskem centru Portorož kot upravnik in učitelj motornega in jadralnega letenja. 

Benjamin Ličer je v dosedanji letalski karieri izvedel več kot 12.000 ur letenja ter več kot 40.000 vzletov in pristankov. Ima posebne zasluge pri uvedbi aktivnega izvajanja opazovalnih preletov nad požarno ogroženimi območji in morskim akvatorijem.

Še vedno leti za potrebe Aerokluba Portorož, Civilne zaščite in Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje ter kot inštruktor še naprej usposablja nove pilote za potrebe izvajanja nalog zaščite, reševanja in pomoči. Je prejemnik srebrnega in zlatega znaka Civilne zaščite, leta 2017 pa je prejel tudi kipec Civilne zaščite, najvišje področno priznanje za 40-letno aktivno sodelovanje v sistemu zaščite in reševanja v naši državi.

Benjamin Ličer je še posebej ponosen na svojo vlogo inštruktorja letenja, saj je v 5.800 urah, ki jih je kot inštruktor opravil za potrebe letalske šole Obalnega letalskega centra Portorož, nekoč Letalske zveze Jugoslavije ter drugih letalskih šol v nekdanji Jugoslaviji, uspešno izšolal več kot 350 pilotov za pridobitev športnega in poklicnega dovoljenja, 20 novih inštruktorjev in 45 akrobatskih pilotov. 

Celotno njegovo delo odlikujeta pogum in odločnost. V svoji bogati pilotski karieri je velikokrat izvajal najbolj zahtevne letalske operacije tudi v najtežjih vremenskih pogojih. Pravočasno je odkril več kot 350 požarov v naravi ter z uspešnim odkrivanjem iz zraka pomagal rešiti brodolomce in deskarje, ki so jih tokovi odnašali na odprto morje. V času osamosvojitvene vojne je imel pomembno vlogo pri obrambi letališča Sečovlje.

Benjamin Ličer je še dodatno obogatil slovensko letalsko dediščino z organiziranjem celostne obnove dveh jadralnih letal tipa vrabec, ki pomenita začetek jadralnega letalstva pri nas. Eno od obeh obnovljenih jadralnih letal še danes visi pod stropom v letališki stavbi ljubljanskega letališča. Med njegove pomembnejše letalske podvige štejemo tudi štirikratni prelet z letalom pod kamnitim Solkanskim mostom v počastitev pomembnejših obletnic, povezanih s prvim slovenskim letalcem Edvardom Rusjanom. S tem podvigom je Benjamin Ličer pomagal utrditi prepoznavnost Edvarda Rusjana, ki je bil med prvimi desetimi piloti na svetu, ki so poleteli z motornim letalom, in spada med pionirje svetovne letalske zgodovine.

Za dosežke na področju športnega letalstva je prejel številna domača in mednarodna priznanja. Benjamin Ličer je večkratni prejemnik naziva republiškega prvaka, večkratni državni prvak v akrobatskem letenju in tudi številne zlate plakete domačih ter tujih letalskih zvez pričajo o njegovih vrhunskih rezultatih. Leta 2013 je prejel zlato plaketo Edvarda Rusjana, najvišje priznanje Letalske zveze Slovenije, za 40-letno aktivno delo v letalstvu, dosežene vrhunske rezultate, izjemne letalske podvige in šolanje mladih pilotov.

Republika Slovenija se z državnim odlikovanjem Benjaminu Ličerju zahvaljuje za dolgoletno uspešno delo na področju letalstva v Sloveniji in tujini, za neprecenljiv prispevek na področju zaščite in reševanja ter za pomemben doprinos k ohranjanju slovenske letalske kulturne dediščine.