20240920 01377575 v2

Foto: Nebojša Tejić / STA

Ansambel Štirje kovači

Za 70-letno kulturno in glasbeno udejstvovanje, ki je pripomoglo k ohranjanju in razvijanju narodnozabavne glasbe ter prepoznavnosti Slovenije v svetu.

20. 9. 2024

Red za zasluge

Med največjimi ambasadorji slovenske narodnozabavne glasbe so Štirje kovači, ki se že sedem desetletij dotikajo src Slovenk in Slovencev doma in po svetu. Veljajo za najdlje neprekinjeno delujoči narodnozabavni ansambel na svetu. So ansambel z lastnim avtorskim slogom, kar jih dela drugačne in posebne.

Franc Šegovc, ustanovitelj Štirih kovačev, vodja ansambla, harmonikar, pisec melodij in besedil, je glasbeno zgodbo Štirih kovačev začel na Štefanovo leta 1952, ko je nastala prva skladba – valček Hrepenenje. Jeseni 1953 so bili člani ansambla uradno zbrani, leto 1954 pa štejejo za leto ustanovitve ansambla. Na člane ansambla je pomembno vplivalo delo v slovenjgraški kovaški industriji, kar je navdihnilo tudi ime ansambla.

Ansambel je prvo radijsko oddajo posnel že leta 1955, deset let pozneje pa so izdali prvo ploščo. Njihov celotni glasbeni opus, posnet v slovenščini in nemščini, obsega kar 47 plošč, kaset in zgoščenk, prav tako so ustvarili številne oddaje za televizijo. S tem so zagotovo med najpomembnejšimi ansambli narodnozabavne glasbe v Sloveniji.

Glasbena pot jih je vodila tudi v tujino, kjer so prepevali slovenskim izseljencem, ki so hrepeneli po domači glasbi. Prvič so odšli v tujino leta 1969 na pobudo Slovenske izseljenske matice. Trikrat so opravili daljšo turnejo po ZDA in Kanadi, dvakrat po zahodni Evropi in gostovali celo na Japonskem. Izvedli so veliko krajših nastopov po Nemčiji, Švici, Avstriji, Italiji in nekdanji skupni državi Jugoslaviji.

Njihovo poslanstvo pa ni omejeno le na glasbo. Štirje kovači so znani po svoji srčnosti in dobrodelnosti. Nastopali so za družine v stiski, za otroke in domačo Splošno bolnišnico Slovenj Gradec. Z dobrodelnimi koncerti po Sloveniji so širili toplino in zbirali pomoč, s tem pa prispevali k boljšemu življenju številnih posameznikov.

Po natanko sedemdesetih letih ansambel še vedno vodi Franc Šegovc. Leta 1997 je prejel naslov »kralj polk in valčkov«, leta 2000 pa je ob 45-letnici delovanja ansambla za najboljši album prejel nagrado Zlati petelin, najvišje priznanje na področju narodnozabavne glasbe v Sloveniji. S svojstvenim komponiranjem, aranžiranjem in pisanjem besedil ter mehko koroško dušo vseskozi pomembno prispeva k slovenski narodnozabavni glasbi, v kateri opeva rodno Koroško in Slovenj Gradec, kamor se je po napornih turnejah vedno rad vračal.

V 70-letni karieri je Franc Šegovc s Štirimi kovači ustvaril več kot 800 skladb in napisal več kot 200 besedil, kar ansamblu omogoča, da že več kot 50 let izvaja le lastne skladbe. Njihova pesem, zdaj že ponarodeli valček Kam le čas beži, je leta 2000 osvojila častitljivi naslov »viža stoletja«, ljudem pa so se v srca vtisnile tudi druge znane melodije, kot so Rženova Tinka, Čakal sem ob potoku, Gremo na pavre, Mala solzica, Moji mamici, Pridi zvečer, Mama, te rože so zate in Luči Slovenj Gradca.

Republika Slovenija se z državnim odlikovanjem zahvaljuje ansamblu Štirje kovači za neizbrisni in dragoceni prispevek k slovenski kulturi, še posebej slovenski narodnozabavni glasbi, ter k oblikovanju slovenske narodne identitete. Njihove ponarodele pesmi bodo ostale v spominu in srcih Slovenk in Slovencev ter poslušalcev doma in v tujini ter se iz roda v rod prenašale na mlajše generacije in krepile njihovo narodno zavest.