Foto: Nebojša Tejić/STA
V središču prizadevanj Slovenije ostaja uveljavitev vseh zakonskih pravic slovenske narodne skupnosti v Avstriji
Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar se je danes srečala s predstavniki slovenske narodne skupnosti v Republiki Avstriji, v nadaljevanju dneva pa bo opravila tudi pogovor s koroškim deželnim glavarjem dr. Petrom Kaiserjem. Obiskala je Dvojezično trgovsko akademijo in Slovensko gimnazijo v Celovcu, kjer je opravila pogovor z dijaki ter se sestala tudi s podjetniki na avstrijskem Koroškem in obiskala podjetje Urbas Machinenfabrik. Zvečer se bo udeležila tudi slavnostne akademije Slovenske gimnazije. Ob obisku predsednica izpostavlja pomen ohranjanja pravic slovenske manjšine v Avstriji in ključno vlogo dvojezičnega izobraževanja.
Celovec in Velikovec, Republika Avstrija, 16. 5. 2024
Sporočila za javnost , Govori , Mednarodne aktivnosti
Na srečanju s predstavniki slovenske narodne skupnosti je predsednica Pirc Musar podarila, da bo Slovenija nadaljevala dialog z avstrijskimi uradnimi predstavniki na vseh ravneh. »Prepričana sem, da so narodne manjšine "sol demokracije" in da njihovo delovanje koristi celotni družbi, zato tudi verjamem v možnost bolj produktivnega, okrepljenega dialoga med manjšino ter deželno in zvezno avstrijsko politiko. Ključnega pomena za obstoj skupnosti je zlasti dvojezično izobraževanje od predšolske stopnje do konca srednješolske ravni,« je na pogovoru izpostavila predsednica republike ter dodala, da je prav tako nujno potreben korak naprej pri ureditvi dvojezičnega sodstva in razširitev na celotno dvojezično območje.
Od koroškega deželnega glavarja dr. Petra Kaiserja zato predsednica pričakuje jasne odgovore in predvsem konkretna zagotovila, kdaj bodo pravice slovenske skupnosti urejene. Slovenija predvsem pričakuje, da bodo čimprej uresničene napovedane spremembe glede ravni znanja nemščine za vzgojiteljice in vzgojiteljice iz Slovenije.
Predsednica se je ob tej priložnosti zahvalila vsem predstavnikom slovenske narodne skupnosti za njihovo angažiranost in predanost: »Vse naše narodne skupnosti so most do naših sosedov. V dvojezičnih šolah in vrtcih se otroci učijo drug od drugega in skupaj rastejo. Preko njih in tovrstnih institucij se uresničuje vizija združene in vedno bolj povezane Evrope.«
Ob nedavni obletnici podpisa Avstrijske državne pogodbe pa predsednica poudarja, da Slovenija deluje kot zaščitnica slovenske narodne skupnost. Skladno z mednarodnim običajnim in pogodbenim pravom (Dunajsko konvencijo o nasledstvu držav glede pogodb) se SIovenija upravičeno smatra za nesporno naslednico ADP. Iz rednega dvostranskega dialoga tudi izhaja, da Avstrija priznava SIovenijo kot sogovornika pri vprašanju uveljavljanja pravic slovenske manjšine, kot izhajajo iz ADP. Manjšinske organizacije pa ob tem opozarjajo, da so potrebni dodatni napori za polno uresničitev 7. člena ADP.
Slovenija in Avstrija sta gospodarsko tesno prepleteni, zato se bo predsednica republike danes srečala tudi s predstavniki podjetij na avstrijskem koroškem in prisluhnila kako doživljajo sodelovanje med Slovenijo in Avstrijo. »Veseli me, da je skozi drugo cev karavanškega tunela že zapihal veter. Upam, da bo projekt končan v rokih in da bodo dolge kolone pred tunelom kmalu preteklost. Zato tudi pričakujem, da Avstrija umakne nadzor na meji s Slovenijo,« še opozarja Pirc Musar.
Na pogovoru z dijaki Dvojezične trgovske akademije in Slovenske gimnazije v Celovcu so bili v ospredju prihodnji izzivi EU, povezani predvsem z zelenim prehodom in enakopravnostjo spolov. Na večerni slavnostni akademiji gimnazije pa bo predsednica opozorila predvsem na pomen ohranjanja slovenskega jezika, in sicer z besedami pisatelja Florjana Lipuša, ki je nekoč dejal: »Jezik postane viden z napisi, tiskano besedo, dvojezičnim občinskim glasilom.«
Spomnila pa bo tudi na pomen Kugyjevih razredov, za katere je Slovenska gimnazija že leta 2000 prejela priznanje Evropski pečat za inovativne jezikovne projekte: »Kugyjevi razredi so najlepši obraz Evrope, saj s širjenjem večjezičnosti, spoznavanjem kultur na stičišču treh evropskih jezikovnih družin, širijo strpnost, vedoželjnost, razumevanje.«