nagovor

Predsednica republike se udeležuje devetnajstega GLOBSEC foruma. Foto: Boštjan Podlogar/STA

Tesnejše sodelovanje znotraj EU je ključnega pomena

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar se udeležuje devetnajstega GLOBSEC foruma, ki pod pokroviteljstvom češkega predsednika Petra Pavla poteka v Pragi. GLOBSEC forum velja za eno najvplivnejših strateških konferenc na svetu. Vsako leto privabi udeležence s področja zunanje in varnostne politike iz številnih držav, ki razpravljajo o aktualnih mednarodnih temah.

Praga, Češka republika, 30. 8. 2024

Sporočila za javnost , Mednarodne aktivnosti

Predsednica republike se je danes udeležila uradnega odprtja foruma, zatem pa skupaj s predsednikom Češke republike Petrom Pavlom, nekdanjo predsednico Republike Estonije Kersti Kaljulaid ter podpredsednikom upravnega odbora in predsednikom podjetja Microsoft Bradom Smithom sodelovala na plenarnem panelu. 

V razpravi je predsednica Pirc Musar izpostavila hitro spreminjajoč se svet, predvsem spremembe, ki imajo velik vpliv na mednarodnem prizorišču. Po njenem mnenju bo za EU in njene države članice eno ključnih vprašanj, kako se soočiti z dejstvom, da so nekatere od teh sprememb neizbežne. Poudarila je, da se moramo osredotočiti na oblikovanje politik, ki bodo zagotovile uspešno in konkurenčno Evropo. Opozorila je na pomen krepitve tehnološke in gospodarske suverenosti Evrope ter strateškega sodelovanja med državami članicami EU. Poleg tega je poudarila potrebo po vlaganju v razvoj naprednih tehnologij in digitalnih kompetenc, ki so ključne za prihodnjo varnost, stabilnost in konkurenčnost evropskega prostora.

Glede prihodnosti evropskega gospodarstva je predsednica dejala: "Če želimo povečati našo gospodarsko konkurenčnost in ohraniti naš socialni model, moramo tesneje sodelovati znotraj EU in s partnerji na mednarodnem prizorišču." Zavzela se je za "več EU" in poudarila, da moramo pri obravnavi gospodarskih tem upoštevati evropsko perspektivo, ne zgolj nacionalnih interesov. Opozorila je na potrebo po poglobitvi enotnega trga EU. Predsednica je tudi odločno zagovarjala krepitev gospodarske varnosti EU, zmanjšanje odvisnosti ter diverzifikacijo in zaščito strateških dobavnih verig. Kot eno izmed priložnosti za stabilno in konkurenčno prihodnost EU je izpostavila tudi zeleni prehod. 

Predsednica je opozorila na pomen inovacij in raziskav za krepitev ambicij EU na globalnem prizorišču. V tem smislu je poudarila tudi pomen izobraževanja, predvsem v luči prilagajanja učnih načrtov novim zahtevam glede znanj in spretnosti za 21. stoletje.   Predsednica je opozorila tudi, da moramo biti pri razvoju digitalnih tehnologij posebej pozorni na spoštovanje temeljnih vrednot in pravic, ter kot primer navedla nedavno sprejeto evropsko zakonodajo o umetni inteligenci, ki dokazuje, da lahko napredujemo ob hkratnem spoštovanju človekovih pravic. Poudarila je, da nikoli ne bi smeli izbirati med tehnološkim razvojem in spoštovanjem človekovih pravic. 

V nadaljevanju foruma je predsednica Pirc Musar sodelovala v pogovoru z mladimi udeleženci GLOBSEC Young Leaders Foruma, kjer so razpravljali o dezinformacijah, njihovem hitrem širjenju in boju proti njihovim nevarnim učinkom.

Udeleženci so soglašali, da širjenje dezinformacij močno ogroža demokracijo in stabilnost družb. Predsednica Pirc Musar je prepričana, da je boj proti dezinformacijam ključen za zaščito demokracije, in da je potrebno ukrepati na globalni ravni z uporabo umetne inteligence. Predsednica je pozdravila prizadevanja mladih za bolj pravično uporabo tehnologij in medijev ter poudarila, kako pomembno je, da politiki, vplivneži in novinarji spodbujajo bolj spoštljiv diskurz v javnosti. Poudarila je tudi pomen nadzora nad umetno inteligenco in dejala, da Slovenija podpira ustanovitev svetovalnega organa za umetno inteligenco pri Združenih narodih kot pozitiven korak k globalnemu upravljanju umetne inteligence.

Jutri se bo predsednica Pirc Musar ločeno sestala s predsednikom Češke republike Petrom Pavlom in s predsednikom Republike Finske Alexandrom Stubbom, s katerima bo razpravljala o aktualnih globalnih temah in krepitvi sodelovanja med državama. V okviru foruma bo sodelovala tudi v pogovoru z novinarko BBC o izkušnjah Slovenije v Varnostnem svetu Združenih narodov.

Video posnetek plenarnega panela z naslovom "GeoTech Horizons: Futureproofing Europe Today"