Foto: Katja Kodba/STA
Šole ambasadorke Evropskega parlamenta kot usposabljanje za aktivno državljanstvo
V Festivalni dvorani Pionirskega doma je danes potekala zaključna slovesnost v okviru izobraževalnega programa Šole ambasadorke Evropskega parlamenta (EPAS), ki je namenjen ozaveščanju in izobraževanju učiteljev in dijakov o Evropski uniji ter usposabljanju za aktivno državljanstvo. V okviru tega projekta so sodelujoče skupine mentorjev in dijakov skozi šolsko leto predelovale nabor z Evropsko unijo povezanih vsebin, pripraviljale informacijske stojnice na šoli in/ali na spletu in organizirale dogodke, namenjene seznanjanju vrstnikov na šoli z Unijo in z njo povezanimi temami. Šole, ki so izpolnile vse zadane naloge, so si prislužile naziv "šola ambasadorka Evropskega parlamenta", sodelujoči dijaki in dijakinje pa naziv "ambasador(ka) Evropskega parlamenta". Letos je v projektu sodelovalo 86 slovenskih srednjih šol in dijaških domov, kar predstavlja polovico vseh v državi.
Ljubljana, 6. 6. 2024
Sporočila za javnost
Zaključne slovesnosti v okviru tega programa se je udeležila tudi predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar. V pogovoru z dijakinjami in dijaki je izpostavila, da je aktivno sodelovanje mladih v kontekstu oblikovanja politik pomembno, ker prinaša nove poglede na družbo in svet. "Mladi vidite svet nekoliko drugače, zato imate inovativne rešitve za obstoječe probleme. Pri tem pa bodite kritični tudi do informacij, ki prihajajo do vas. Raziskujte in berite. Poglobljeno. Digitalna doba nas vodi v površno in razpršeno branje, zato je tik pred frankfurtskim sejmom jeseni 2023 nastal Ljubljanski manifest o branju na višji ravni, ki poudarja, da je to naše najmočnejše orodje za razvoj analitičnega in kritičnega mišljenja," je izpostavila.
Mlade je pozvala, da odločajo o svoji prihodnosti. "Z udeležbo na volitvah podprete tiste, ki so vam najbližje po vaših interesih in pogledih. Na svet, EU, državo in lokalno skupnost. Udeležbo na volitvah vidim kot del aktivnega državljanstva. Prav zaradi pomembnosti Evropske unije pa želim vse ponovno pozvati k udeležbi na volitvah v Evropski parlament, ki bodo potekale 9. junija. Volili bomo devet poslank in poslancev, ki bodo zastopali naše interese v tej pomembni in edini neposredno izvoljeni instituciji Evropske unije. Sodelovanje na volitvah pomeni prevzeti odgovornost za skupno dobro, za okolje, za pravice in svoboščine, ki jih želimo ohraniti in razvijati."
Predsednica je izpostavila, da se moramo pogovarjati o tem, kakšno Evropo si želimo in kako se bomo soočali z izzivi pred nami. "Poučite se o Evropski uniji, mislite Evropo. Hkrati pa bodite pozorni na kampanje lažnih novic, ki predvsem po družbenih medijih poskušajo vplivati na vas. Da je vse že odločeno. Da so vsi politiki enaki. Da Evropski parlament ni pomemben. Vaše mnenje je pomembno. Vzemite svojo prihodnost v svoje roke. Ne dovolite, da bi o vaši prihodnosti odločal nekdo drug. Recite ne populizmu. Mislite na Evropo, bodite Evropejci in pojdite na volitve. Evropa je naša skupna prihodnost," je zaključila. Kajti le z aktivnim delovanjem lahko ustvarimo bolj pravičen, spoštljiv in sočuten svet za vse. Predvsem pa je pomembno, da tako vzgajamo naše otroke doma, v družini kot v šoli, tudi medvrstniško.