Predsednica in portugalski predsednik imata pogovor s študenti na Emuni univerzi.

Foto: Nebojša Tejić/STA

Slovenska predsednica in portugalski predsednik z mladimi o soočanju z izzivi in oblikovanju prihodnosti na Mediteranu

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je skupaj s portugalskim predsednikom Marcelom Rebelom de Souso obiskala vodstvo Sredozemske univerze (EMUNI) v Piranu, kasneje pa sta se srečala s študenti različnih univerz in se z njimi pogovarjala na temo "Soočanje z izzivi in oblikovanje prihodnosti na Mediteranu."

Piran, 19. 3. 2025

Sporočila za javnost , Mednarodne aktivnosti

Oba predsednika sta se strinjala, da so med ključnimi izzivi, s katerimi se morajo sredozemske države spopasti, podnebne spremembe, migracije in ekonomska neenakost. Predsednica Pirc Musar je poudarila, da ne potrebujemo več statističnih podatkov, da bi dokazali, da so podnebne spremembe ena največjih težav človeštva, ne le Sredozemlja.

Stalnica so postale tudi migracije, saj številni migranti še naprej tvegajo in izgubljajo življenja v begu pred neznosnimi življenjskimi razmerami ali revščino v iskanju boljšega življenja v Evropi. Največje tveganje pa predstavlja dejstvo, da več kot 70 % mlajših od 30 let iz Sredozemlja živi v regiji Bližnjega vzhoda in Severne Afrike (MENA), kjer mnogi izmed teh mladih živijo v izjemno negotovih razmerah. Brez proaktivnega pristopa k zagotavljanju miru, blaginje in varnosti obstaja tveganje, da bosta ekstremizem in radikalizem med mladimi pridobila na moči. Oba predsednika sta poudarila, da je edini način za ponovno vzpostavitev blaginje v teh krajih čimprejšnja vzpostavitev miru. Vojne v posameznih delih regije škodijo celotni regiji, zato se mora ubijanje ustaviti, storilci vojnih zločincev pa morajo biti privedeni pred roko pravice. 

V razpravi so se dotaknili tudi vprašanja, kako se bo geopolitična pokrajina Sredozemlja razvijala in katere bi morale biti prednostne naloge regionalnega sodelovanja. Predsednica Slovenije je ocenila, da je geopolitično težko napovedati prihodnost. Slovenija kot članica Varnostnega sveta ZN zelo pozorno spremlja razmere v regiji Bližnjega vzhoda in Severne Afrike ter vedno jasno poudarja, da sta dialog in sodelovanje v regiji nujna za dosego miru, varnosti in stabilnosti. Prednostne naloge so jasne: mir, varnost, podnebje, preprečevanje konfliktov, pravice žensk, krepitev mladih in zaposlitvene priložnosti. 

Po zaključku srečanja s študenti sta si predsednika obeh držav skupaj ogledala Piran in na vrtu Pastoralno kulturnega centra Georgios prisluhnila kulturnemu programu, ki so ga pripravili učenci OŠ Sečovlje in OŠ Korte ter Šavrinke.