Frančiškanska knjižnica v Ljubljani je najdlje stalno delujoča knjižnična ustanova na Slovenskem.Foto: Bor Slana / STA
Skozi burna stoletja slovenske zgodovine nam obstanka ni omogočil meč, temveč pero
Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je nagovorila zbrane na odprtju Frančiškanske knjižnice in muzeja v Ljubljani. Frančiškanska knjižnica v Ljubljani je najdlje stalno delujoča knjižnična ustanova na Slovenskem, ki letos praznuje 790-letnico, po temeljiti prenovi pa bo odslej prvič odprta za javnost. Slovesnost so se udeležili provincialni minister Slovenske frančiškanske province sv. Križa Marjan Čuden, predstojnik Frančiškanskega samostana Ljubljana- center dr. Christian Gostečnik, predsednik Slovenske škofovske konference škof dr. Andrej Saje in Apostolski nuncij v Sloveniji nadškof Jean-Marie Speich.
Ljubljana, 23. 11. 2023
Sporočila za javnost , Govori
V svojem nagovoru je predsednica republike izpostavila pomen odprtja knjižnice za javnost po temeljiti prenovi ter zgodovinsko dediščino, ki jo nosi najdlje stalno delujoča knjižnična ustanova na Slovenskem. Knjižnica, ki letos praznuje 790-letnico, ima bogato zbirko, ki jo dopolnjujeta še muzej in pinakoteka.
Cerkev in z njo tudi frančiškanski red imata v zgodovini izobraževanja in pismenosti v Sloveniji pomembno vlogo. »Skozi burna stoletja slovenske zgodovine nam obstanka ni omogočil meč, temveč pero,« je dejala predsednica Pirc Musar in poudarila vlogo Frančiškanov pri ohranjanju jezika, raziskovanju in razvoju ter izpostavila odprtost reda za stike z drugimi jeziki in deželami.
Pozdravila je tudi sodelovanje z državnimi institucijami pri prenovi knjižnice ter poudarila pomen ohranjanja dokumentov, tudi tistih, ki so bili povezani z osebnostmi, ki so prišle v konflikt s katoliško cerkvijo. Omenila je tudi simboliko dneva, ko se spominjamo generala Rudolfa Maistra, in poudarila njegovo odločitev za meč v obrambi severne meje slovenstva ter nato za pero v ljubezni do slovenske besede.
Slovesnost je sklenila z mislijo svetega Frančiška: "Začni delati, kar je nujno. Potem delaj, kar je mogoče. In nenadoma boš delal nemogoče."