Predsednica stopa po rdeči preprogi, za njo so praporščaki.

Foto: Daniel Novakovič/STA

Smo nacija, ki je skozi zgodovino največ dosegla takrat, ko smo vsi stopili skupaj

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar se je s soprogom dr. Alešem Musarjem na Trgu republike udeležila državne proslave ob 35. obletnici samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije, na kateri je bila slavnostna govornica. Poudarila je, da je Slovenija v petintridesetih letih dosegla veliko, vendar izgradnja povezane skupnosti še ni končana. Za njen nadaljnji razvoj so po njenih besedah ključni spoštovanje ustavnih vrednot, sprava, delujoč sistem zavor in ravnovesij, kakovostne javne storitve ter varovanje dostojanstva vsakega človeka.

Datum objave Ljubljana,

Aktivnosti v Sloveniji

Uvodoma je spomnila na enotnost, s katero so se prebivalke in prebivalci Slovenije na plebiscitu odločili za samostojno državo. »Dejstvo, da smo se decembra 1990 na plebiscitu enotno odločili za neodvisnost, bi nas moralo za večno utrditi kot skupnost – ponosno, samozavestno povezano pri izbiri ciljev in njihovem uresničevanju,« je dejala. Ob tem je opozorila na poglabljanje nezaupanja, politični revanšizem in kadrovanje po merilu politične pripadnosti namesto strokovnosti. Ponovno je pozvala tudi k dostojnemu pokopu žrtev povojnih pobojev in k preseganju zgodovinskih delitev: »Naj bo sprava nova slovenska osamosvojitev.«

V osrednjem delu nagovora je izpostavila šest temeljev prihodnjega razvoja Slovenije: delujoč sistem zavor in ravnovesij ter neodvisne institucije, uspešno gospodarstvo in socialno državo, kakovostno in vsem dostopno javno šolstvo, neodvisne javne medije, obrambno sposobnost države ter spoštovanje človekovega dostojanstva. Posebej je posvarila pred podrejanjem neodvisnih nadzornih organov in javnih medijev izvršilni oblasti. »Podrejanje katerega koli neodvisnega nadzornega organa eni veji oblasti, še posebej izvršilni, je nevarno. Zelo nevarno,« je poudarila. Zavzela se je tudi za iskreno razpravo o financiranju socialne države, dostopno javno zdravstvo in šolstvo ter medijsko okolje, ki temelji na preverjenih dejstvih in kakovostnem novinarstvu.

Ob koncu nagovora pa je poudarila, da je Slovenija skozi zgodovino največ dosegla takrat, ko so ljudje stopili skupaj. Prihodnost države mora po njenih besedah temeljiti na sodelovanju, solidarnosti, pravičnosti in spoštovanju, razvoj pa mora biti vključujoč, samozavesten in odgovoren do ljudi ter narave. »Cilj razvojne politike mora biti, da branimo doseženo, ga ohranimo in presežemo. Vsi, kot skupnost. Raznolika v svobodi, povezana v državnosti,« je sklenila in vsem državljankam in državljanom čestitala ob velikem jubileju domovine.

Predsednica republike se je danes udeležila tudi slavnostnih sej Državnega sveta in Državnega zbora, priredila pa je tudi sprejem za svojce padlih pripadnikov Teritorialne obrambe Republike Slovenije, Ministrstva za notranje zadeve in civilnih žrtev ter ranjenih v vojni za Slovenijo. Jutri, na dan državnosti, bo najprej na ljubljanskih Žalah položila venec k Pomniku padlim v vojni za Slovenijo '91. Nato pa bo potekal dogodek Dan državnosti v Predsedniški palači, v okviru katerega bo omogočen ogled delovnih in protokolarnih prostorov Urada predsednice republike Slovenije ter srečanje s predsednico Pirc Musar.

Isklanik