20240604 01346597

Predsednik KPK je predsednici republike predal poročilo o delu za leto 2023. Foto: Bor Slana / STA

Predsednik KPK predsednici izročil letno poročilo o delu

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je danes od predsednika Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Roberta Šumija sprejela letno poročilo o delu komisije v letu 2023. Šumi je predsednico seznanil s splošno ugotovitvijo, da je slovenska zakonodaja na mnogih področjih zgledno urejena, v praksi pa žal vse prepogosto zaznavajo iskanje njenih obvodov, torej ravnanj, ki sicer ne pomenijo kršitve zakona, so pa v nasprotju z njegovim namenom. Kot je povedal, še vedno zaznavajo prisotnost miselnosti, da je pretentati državo vrlina. Izpostavil je velik pomen prevzemanja odgovornosti vodilnih ljudi na najvišjih funkcijah v družbi, ki lahko s tem dajejo zgled vsem ostalim.

Ljubljana, 4. 6. 2024

Sporočila za javnost

V letnem poročilu kot problematična področja KPK izpostavlja kršitve instituta integritete, zaznana nasprotja interesov, kršitve omejitev poslovanja, kršitve nezdružljivosti funkcij in kršitve v povezavi s premoženjskim stanjem. To so področja, ki bi jih bilo potrebno natančneje urediti ob naslednjih spremembah Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Če bi se ti instituti dosledno uresničevali v praksi, kot je njihov namen v zakonu, bi namreč predstavljali t. i. imunski sistem družbe pri preprečevanju korupcije.

Komisija je v letu 2023 pripravila tudi nov predlog Resolucije o preprečevanju korupcije v Republiki Sloveniji. Slednja podaja kakovosten dolgoročen okvir preprečevanja korupcije ter podlago za izvedbo učinkovitih ukrepov oziroma izgradnjo ničelne tolerance do korupcije v celotni družbi. Resolucija je trenutno še vedno na Vladi, po potrditvi sledi še obravnava v Državnem zboru.

Predsednica republike se je predsedniku KPK zahvalila za opravljeno delo in poudarila, da si je treba prizadevati za tesno sodelovanje čim več institucij kot tudi posameznikov pri krepitvi integritete, odgovornosti in transparentnosti in izkazovanje pomena teh vrednost z dejanji v praksi. "Dejanja vsakega od nas lahko krepijo ali slabijo tako osebno kot tudi družbeno integriteto. Z njimi ustvarjamo podobo sveta, v katerem živimo, pa tudi podobo sveta, v katerem bodo živeli naši otroci. Če ne zase, vsaj njim končno dokažimo, da smo dovolj zrela družba in mi kot posamezniki, da zmoremo tudi uresničiti, živeti to, kar prej obljubljamo. Ustvarjati pravno državo, vredno zaupanja."