Foto: Boštjan Podlogar/UPRS
Predsednica republike sprejela evropsko varuhinjo človekovih pravic Tereso Anjinho
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je sprejela evropsko varuhinjo človekovih pravic Tereso Anjinho, ki se na povabilo varuhinje človekovih pravic Republike Slovenije dr. Simona Drenik Bavdek mudi na obisku v Sloveniji.
Datum objave Predsedniška palača,
Obisk poteka v času vzpostavljanja prve horizontalne vzporedne poizvedbe v okviru Evropske mreže varuhov človekovih pravic, ki jo je sprožil Varuh človekovih pravic Republike Slovenije. Pobuda je osredotočena na izvajanje in učinkovitost podnebnih politik ter predstavlja prvo tovrstno mednarodno sodelovanje v okviru ENO na pobudo nacionalne institucije.
Predsednica republike je evropski varuhinji izrekla dobrodošlico in priznanje za njena prizadevanja za večjo transparentnost evropskih institucij. Izrazila je podporo prizadevanjem za krepitev zaupanja javnosti v evropske institucije skozi odprto, odgovorno in vključujoče upravljanje.
Ob tem je pozdravila pobudo slovenskega Varuha za prvo horizontalno vzporedno poizvedbo ENO kot pomemben prispevek Slovenije k razvoju evropskega ombudsmanskega sodelovanja. Poudarila je, da podnebne spremembe niso zgolj okoljsko vprašanje, temveč tudi vprašanje človekovih pravic, socialne pravičnosti in zaščite najbolj ranljivih skupin.
V pogovoru sta sogovornici povdarli tudi pomen odgovorne uporabe umetne inteligence, pri kateri morajo razvoj tehnologije spremljati transparentnost, spoštovanje človekovih pravic ter učinkovit demokratični nadzor.