Skupinska fotografija vseh visokih predstavnikov, ki so se udeležilu zasedanja. Politiki v treh vrstah stojijo na dolgih stopnicah, v ozadju so zastave.

Foto: Boštjan Podlogar/STA

Predsednica republike po Vrhu Berlinskega procesa: »Potrebujemo rezultate, ki bodo prebivalcem držav kandidatk poslali sporočilo, da jih EU želi v svoji sredini.«

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar se je na povabilo nemškega kancerja Olafa Scholza udeležila Vrha Berlinskega procesa. V izjavi po koncu zasedanja je poudarila, da je pri zasledovanju skupnega cilja - popolne evropske integracije - ključno aktivno sodelovanje tako držav članic kot držav kandidatk.

Berlin, 14. 10. 2024

Sporočila za javnost , Mednarodne aktivnosti

Letošnje srečanje najvišjih predstavnikov držav Berlinskega procesa je že deseto po vrsti in je tokrat potekalo v Berlinu. Udeležili so se ga predstavniki držav, ki sodelujejo v procesu, poleg Slovenije so to Albanija, BiH, Kosovo, Severna Makedonija, Črna gora, Srbija, Avstrija, Francija, Hrvaška, Italija, Nemčija, Velika Britanija, Poljska, Grčija in Bolgarija ter Madžarska kot predsedujoča Svetu EU. V pogovorih je sodelovala tudi Ursula von der Leyen, predsednica Evropske komisije.

Voditelji držav so se v prvem delu srečanja osredotočili na regionalno sodelovanje in skupni regionalni trg, v drugem delu pa na zeleni prehod in energetsko povezljivost. Pred skupnim kosilom so se srečali tudi s predstavniki mladinskega foruma in foruma civilne družbe, predstavniki držav Zahodnega Balkana pa so podpisali nov Akcijski načrta za skupni regionalni trg za obdobje 2025-2028.

Predsednica Pirc Musar je poudarila, da je s podpisom dokumenta zadovoljna, saj predstavlja konkreten korak naprej. Pohvalila je tudi trud, ki ga Nemčija vlaga v deblokado Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini. Dodala je še, da je prepričana: »da bomo tudi v Sloveniji našli načine, kako širitvene procese pospešiti. Slovenija ima bogate izkušnje na področju evropske integracije, hkrati pa dobro poznamo regijo Zahodnega Balkana. Upam, da bomo te prednosti znali izkoristi v naši zunanji politiki. Še naprej moramo spodbujali strateški dialog, želim pa si rezultate, ki bodo prebivalcem držav kandidatk poslali sporočilo, da jih EU želi v svoji sredini.«