Foto: Nebojša Tejić/STA
Predsednica republike obiskala Novartis, ki v Sloveniji vzpostavlja enega večjih centrov za tehnični razvoj in proizvodnjo inovativnih bioloških zdravil v regiji
Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je obiskala podjetje Novartis v Mengšu, kjer sta jo sprejela predsednik Novartisa v Sloveniji in direktor inovativnih zdravil Aymeric Royere ter generalna direktorica in globalna vodja platforme Male molekule Petra Štefanič Anderluh. Skupaj z drugimi člani vodstva podjetja sta predsednici predstavila njihovo delo ter sodobne pristope na področju raziskav in razvoja inovativnih zdravil. Novartis je prva in edina inovativna farmacevtska družba v Sloveniji, ki se ponaša z močnim razvojnim oddelkom, proizvodnjo inovativnih zdravil in komercialnimi dejavnostmi.
Mengeš, 5. 11. 2024
Sporočila za javnost
Zdravila, ki jih proizvaja Novartis, se prodajajo v približno 130 državah. Leta 2023 se je z njihovimi zdravili zdravilo približno 284 milijonov bolnikov. 19 % prihodkov od prodaje zdravil je vloženih v raziskave in razvoj. Podjetje se zavzema tudi za trajnostni razvoj, pri čemer zasleduje ogljično nevtralnost, krožno gospodarstvo in trajnostno rabo vode.
Predsednica si je po pogovorih ogledala proizvodnjo virusnih vektorjev, ki predstavlja temelje za prihodnost celične in genske terapije v Novartisu. Virusni vektorji so namreč ključni del teh prebojnih terapij, ki so namenjene zdravljenju določenih genskih in avtoimunskih bolezni ter raka.
V letu 2024 načrtujejo več kot 500 milijonov evrov novih naložb v Sloveniji na področjih raziskav in razvoja, proizvodnje, analitike in trajnosti. S pomembno naložbo v višini 111 milijonov evrov v Mengšu bo Novartis vzpostavil največji center za tehnični razvoj inovativnih bioloških zdravil v Sloveniji in enega večjih v regiji, kar bo omogočilo večjo hitrost in prilagodljivost pri zgodnjem razvoju bioloških zdravil. V centru bodo v prihodnjih letih predvidoma odprli več kot 100 novih delovnih mest. Ocenjena vrednost vlaganj Novartisa v Sloveniji zgolj v raziskave in razvoj bo v naslednjih desetih letih znašala 1,3 milijarde evrov.