Predsednica republike ima govor na Blejskem strateškem forumu.

Predsednica republike med uvodnim nagovorom na odprtju 19. Blejskega strateškega foruma. Foto: Boštjan Podlogar/STA

Predsednica Pirc Musar ob odprtju 19. Blejskega strateškega foruma: »Znova moramo potrditi zavezanost multilateralizmu, okrepiti mednarodne ustanove in spodbujati duh sodelovanja«

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je na odprtju 19. mednarodne konference Blejski strateški forum (BSF) poudarila nujnost globalnega sodelovanja pri reševanju ključnih izzivov, s katerimi se sooča človeštvo. V svojem govoru je izpostavila kritičnost leta 2024 kot razpotja, ki bo oblikovalo prihodnost sveta. V sklopu prvega dne udeležbe na forumu se je predsednica srečala s prejemnico letošnje nagrade BSF Julio Navalno, z uvodnim nagovorom pa bo odprla tudi večerni koncert.

Bled, 2. 9. 2024

Sporočila za javnost , Govori , Mednarodne aktivnosti

Predsednica republike je v uvodnem govoru poudarila, da leto 2024 predstavlja ključni trenutek za človeštvo, ko bodo odločitve, ki jih sprejemamo, imele trajne posledice za našo skupno prihodnost. »Naša strateška vizija mora biti vizija enotnosti, odpornosti in skupne zavezanosti k izboljšanju položaja vseh ljudi,« je dejala predsednica in dodala, da globalni izzivi, kot so podnebna kriza, prehranska varnost in geopolitične napetosti, zahtevajo takojšnjo pozornost in ukrepanje.

Posebej je opozorila na med seboj prepletene posledice podnebnih sprememb, izgubo biotske raznovrstnosti in onesnaževanja, ki predstavlja velik izziv za mednarodno skupnost. »Pot naprej zahteva pogumno, skupno ukrepanje, ki presega meje in politiko. »Uresničevanje pravice do varnega, čistega, zdravega in trajnostnega okolja je zato ključnega pomena. Človekove pravice in dostojanstvo morajo biti v središču vseh ukrepov za reševanje okoljske krize,« je izpostavila predsednica in poudarila pomen podpore ranljivim skupnostim, ki so najbolj prizadete zaradi podnebnih sprememb.

Predsednica Pirc Musar se je dotaknila tudi aktualnih konfliktov v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu. Poudarila je, da Slovenija ostaja trdna podpornica ukrajinskega naroda v njihovem boju za svobodo in neodvisnost. »Vsi si želimo miru. Ampak bodimo jasni: čeprav obstajata dve sprti strani, je Rusija napadalec, Ukrajina pa žrtev. Ukrajinci imajo pravico braniti svojo domovino, naša skupna dolžnost pa je, da jih podpremo in zaščitimo svet, ki temelji na pravu in ne na sili,« je dejala. Prav tako je ponovno ostro obsodila kršitve mednarodnega humanitarnega prava v Gazi, kjer civilno prebivalstvo trpi zaradi konflikta. Poudarila je, da je nujno zagotoviti takojšen dostop do humanitarne pomoči in si prizadevati za trajno rešitev v obliki dveh držav. »Miru ni mogoče doseči brez pravičnosti in spoštovanja človekovih pravic,« je še izpostavila predsednica.

Slovenija bo oktobra gostila 10. zasedanje pogodbenic Konvencije ZN o vodah, kjer bo prevzela predsedovanje za naslednja tri leta. Zato je predsednica države opozorila tudi na vse večje pomanjkanje vode, ki postaja eden glavnih virov konfliktov po svetu. »Slovenija poziva k hitrejšemu ukrepanju v zvezi z izzivi, povezanimi z vodo na svetovni ravni. In prav čezmejno sodelovanje na tem področju je ključnega pomena za mir in varnost.«
Izzivi, s katerimi se trenutno spoprijemamo – ne glede na to, ali so okoljski, geopolitični, gospodarski ali tehnološki – so globalnega pomena in zahtevajo rešitve na svetovni ravni. »Znova moramo potrditi svojo zavezanost multilateralizmu, okrepiti svoje mednarodne ustanove in spodbujati duha sodelovanja, ki presega ozke nacionalne interese,« je v zaključku nagovora še poudarila predsednica Pirc Musar.

Predsednica se je srečala tudi z letošnjo prejemnico nagrade BSF Julio Navalno, vdovo ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega. Z uvodnim nagovorom bo odprla tudi večerni koncert z naslovom »Orkestirani dialog«. Ob robu Blejskega strateškega foruma je predsednica republike opravila več dvostranskih srečanj. Drugi dan foruma je predsednica republike na pogovor sprejela Mathiasa Cormanna, generalnega sekretarja OECD, Steffena Langa, člana uprave Novartisa ter Michaela O' Flahertyja, komisarja Sveta Evrope.

Z generalnim sekretarjem OCED Mathiasom Cormannom je spregovorila o pomenu multilateralizma in vlogi Slovenije v OECD. Predsednica je v pogovoru pohvalila delo, ki ga OECD opravlja na področju promocije enakosti spolov in opolnomočenja žensk in deklet. Med pogovorom s komisarjem Sveta Evrope Michaelom O'Flahertyjem je spregovorila o pomenu varstva in uveljavljanja človekovih pravic, pri čemer je posebej poudarila enakost po spolu, pravice otrok, starejših, manjšin in drugih ranljivih skupin. Spregovorila sta tudi o vlogi Sveta Evrope pri nadaljnji kodifikaciji nove pravice do čistega in zdravega okolja. Predsednica se je ob robu Blejskega strateškega foruma srečala tudi s članom uprave in globalnim direktorjem za proizvodnjo podjetja Novartis, Steffenom Langom. Dr. Lang je pojasnil, da v podjetju več kot 47 odstotkov vodstvenih pozicij zasedajo ženske, pozornost pa sta namenila tudi vlogi umetne inteligence v medicini in farmaciji ter sodelovanju z univerzami in mladimi raziskovalci.