Predsednica je drugi dan vrha izpostavila humanitarno pomoč, ki jo Slovenija nudi Ukrajini.Foto: Matjaž Klemenc / UPRS
Predsednica Pirc Musar drugi dan Vrha o miru v Ukrajini: »Naredili smo majhen korak v pravo smer«
Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar nadaljuje z udeležbo na Vrhu o miru v Ukrajini, ki poteka v švicarskem Luzernu. V prvem delu današnjega programa je bila ena izmed govork na delovnem omizju o humanitarnih vidikih, nastopila je tudi na delovnem plenarnem zasedanju ter se udeležila zaključnega plenarnega zasedanja, na katerem se pričakuje sprejetje skupne izjave. Na povabilo ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega pa bo predsednica republike še ta mesec na uradnem obisku v Ukrajini.
Luzern, Švica, 16. 6. 2024
Sporočila za javnost , Mednarodne aktivnosti
Predsednica je v nastopu na omizju o humanitarnih vidikih posebej izpostavila skrb za otroke, ki so med najbolj ranljivimi v vojni. "Letos je bilo kar 90 napadov na šole, kar še dodatno otežuje dostop do izobraževanja. Skoraj milijon otrok nima dostopa do učnih ur v živo, več kot 1,5 milijona otrok pa nujno potrebuje psihološko podporo," je dejala predsednica Pirc Musar. "Slovenija pomaga otrokom na različne načine, na primer z zagotavljanjem psihosocialne podpore ukrajinskim otrokom, ki so bili prisilno preseljeni in so se vrnili v domovino. Imamo obsežne izkušnje z gostovanjem ukrajinskih otrok v Sloveniji, vključno z ukrajinskimi sirotami iz Luganska."
Slovenija aktivno podpira tudi duševno zdravje in psihosocialno oskrbo otrok in njihovih družin v Ukrajini. "Slovenija na tem področju aktivno pomaga tudi s projektom 'Usposabljanje trenerjev', ki ga organizira slovenska humanitarna neprofitna organizacija ITF - Ustanova za krepitev človekove varnosti, izvaja pa Slovenska filantropija. V regijah Herson in Odesa usposabljajo vzgojitelje, šolske socialne delavce in psihologe z bistvenimi orodji za reševanje stisk, s katerimi se otroci in njihovi starši srečujejo v vojno prizadetih območjih," je izpostavila predsednica. "Poleg tega smo prispevali k ustanovitvi centra za psihosocialno pomoč otrokom in mladostnikom v regiji Harkiv ter centra za rehabilitacijo invalidne mladine v regiji Žitomir v Zaričanih."
»Tu smo zato, da spremenimo življenje ljudi, katerih vsakdanje življenje in usode so odvisne od naše sposobnosti, da živimo za prihodnost in ne za preteklost. V teh dveh dneh smo naredili majhen korak v pravo smer. Pred nami je še dolga pot, vendar nimamo izbire. Če mednarodna skupnost resnično verjame v svetost življenja in človekovo dostojanstvo, bomo vztrajali in na koncu zmagali.« S to mislijo pa je slovenska predsednica zaključila svoj nastop na delovnem plenarnem zasedanju.
Skupna izjava, katere sprejetje je predvideno ob koncu vrha poudarja skupno vizijo mirovnega okvira na temeljih Ustanovne listine Združenih narodov in mednarodnega prava. Še posebej izpostavlja načelo vzdržati se grožnje s silo ali uporabe sile zoper ozemeljsko celovitost ali politično neodvisnost katerekoli države ter načelo suverenosti, neodvisnosti in ozemeljske celovitosti vseh držav znotraj njihovih mednarodno priznanih meja. Na področju jedrske varnosti izpostavlja nesprejemljivost grožnje z ali uporabo jedrskega orožja in poudarja pomen varnega delovanja ukrajinskih jedrskih objektov, vključno z jedrsko elektrarno Zaporožje, pod ukrajinskim nadzorom in v skladu z načeli IAEA. Na področju prehranske varnosti poudarja pomen neovirane proizvodnje in dobave prehranskih izdelkov ter poziva k svobodi plovbe v Črnem in Azovskem morju. Izjava poziva še k izpustitvi oz. vrnitvi vojnih ujetnikov, nezakonito deportiranih ukrajinskih otrok in drugih ukrajinskih civilistov.
Predsednica se bo danes na dvostranskem srečanju sestala tudi z estonsko predsednico vlade Kajo Kallas.