
Predsednica se je sestala z Velikim mojstrom Suverenega malteškega viteškega reda. Foto: Suvereni malteški viteški red
Le solidarnost vodi k miru, stabilnosti in pravičnosti
Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar se je v okviru uradnega obiska v Rimu in Vatikanu srečala z Velikim mojstrom Suverenega malteškega viteškega reda (SMVR) Fra' Johnom Dunlapom. Sodelovanje Slovenije s SMVR je že tradicionalno dobro, še posebej po podpisu Sporazuma o sodelovanju leta 2022. Predsednica je v pogovoru izpostavila, da izjemno ceni prizadevanja SMVR na humanitarnem področju, predvsem njihovo pomoč beguncem, žrtvam naravnih nesreč in nasilja po vsem svetu. »Vaš prispevek k zmanjševanju in lajšanju trpljenja je neprecenljiv, še posebej danes, ko so temeljna načela solidarnosti in humanosti na preizkušnji v številnih delih sveta,« je poudarila.
Rim, 4. 12. 2024
Sporočila za javnost , Mednarodne aktivnosti
Predsednica je izrazila tudi zaskrbljenost zaradi zaostrovanja vojne v Ukrajini, kjer se število civilnih žrtev povečuje. Izpostavila je pomen nadaljnje pomoči Ukrajini, še posebej zaradi napadov na energetsko infrastrukturo, ki poslabšujejo humanitarne razmere, zlasti v zimskem času. »Takšna dejanja so vojni zločini, potencialno pa tudi zločini proti človeštvu,« je opozorila in dodala, da sta za Slovenijo posebej pomembni varnost jedrskih objektov in vpliv vojne na globalno prehransko varnost. Slovenija ostaja zavezana pomoči Ukrajini v okviru svojih zmožnosti, predvsem z razminiranjem, rehabilitacijo žrtev vojne, psihosocialno pomočjo otrokom in krepitvijo lokalnih skupnosti. Poudarila je tudi pomembnost dejavnosti SMVR v Ukrajini, kjer prostovoljci pomagajo najbolj ranljivim skupinam, kot so otroci, starejši in bolni.
Prav tako je predsednica pozvala k takojšnji prekinitvi ognja v Gazi. »To je edina pot za ustavitev kroga nasilja, uničenja in razseljevanja ter za vzpostavitev trajnega miru,« je dejala. Opozorila je, da je Slovenija 13. septembra sprejela skupino desetih palestinskih otrok iz Gaze, ki so prišli na zdravljenje v Slovenijo. Od leta 2009 je Slovenija tako pomagala že 207 otrokom iz tega konflikta.
Predsednica je izpostavila, da je solidarnost z ljudmi v stiski ena ključnih prioritet slovenske zunanje politike. Slovenija je leta 2023 humanitarno pomoč povečala za skoraj 80 % v primerjavi z letom 2022. Večina dvostranske razvojne pomoči se izvaja v partnerskih državah Zahodnega Balkana. Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve je (so)financiralo več kot 30 razvojnih in humanitarnih projektov, ki jih je Karitas Slovenija izvedel v različnih delih sveta, vključno z Zahodnim Balkanom, Bližnjim vzhodom, Podsaharsko Afriko, Haitijem in Šrilanko. »Mednarodna solidarnost je ključna za reševanje globalnih problemov, kot so podnebne spremembe, revščina, lakota in migracije. Solidarnost vodi k miru, stabilnosti in pravičnosti, zato jo moramo še naprej krepiti,« je dejala predsednica.
Zahvalila se je Suverenemu malteškemu viteškemu redu za njihov prispevek, posebej pa tudi prostovoljcem društva Malteška pomoč. »Ob avgustovskih poplavah ste bili eni prvih, ki ste priskočili na pomoč. Vaše ekipe so delovale na najbolj prizadetih območjih, kot sta Luče in Solčava, kjer so prostovoljci pomagali že v prvih urah po nesreči. Nikoli ne bomo pozabili vaše podpore,« je poudarila in izrazila hvaležnost tudi prostovoljcem iz Nemčije in Madžarske, ki so prispevali opremo in sredstva.
Popoldne se bo predsednica udeležila kulturnega dogodka v cerkvi Santa Maria dell'Anima, kjer bo nastopil glasbenik Izidor Erazem Grafenauer, predstavljeni pa bodo tudi spisi papeža Pija II. o slovenskem ozemlju. Ob zaključku dogodka se bo srečala s predstavniki diplomatskega zbora pri Svetem sedežu v Rimu ter z organizacijami Združenih narodov s sedežem v italijanski prestolnici.