Foto: Matjaž Klemenc/UPRS
Posvet predsednice Republike Slovenije o določitvi lokacije pokopa žrtev vojnega nasilja in povojnih pobojev
V iskreni želji, da bi skupaj našli rešitev za pieteten pokop žrtev vojnega nasilja in povojnih pobojev, je predsednica republike Nataša Pirc Musar na posvet povabila ministra za obrambo mag. Boruta Sajovica s sodelavci, predstavnike Komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč (dr. Jožeta Dežmana, dr. Mitjo Ferenca in dr. Maksimilijana Sagadina), predsednike parlamentarnih političnih strank, predsednika Slovenske škofovske konference, škofa dr. Andreja Sajeta, ter nekatera društva, ki aktivno delujejo na tem področju. Predsednica je na pogovor povabila tudi dva sorodnika ubitih v povojnih pobojih.
Predsedniška palača, 29. 11. 2024
Sporočila za javnost
Bremenom, ki težijo Slovenijo od konca druge svetovne vojne dalje, je treba narediti konec. Predsednica je že v svojem govoru na simbolni dan, dan državnosti, poudarila, da je nastopil čas, ko lahko končno dostojno pokopljemo žrtve vojnega nasilja in povojnih pobojev, ki doslej niso imele pravice do groba. Tako na proslavi kot v širši javnosti je ta pobuda naletela na odobravanje. Na politiki pa je, da stori ta prepotreben korak.
Po razpravi so udeleženci ugotovili, da obstaja družbena volja za dostojen pokop posmrtnih ostankov, ki se trenutno hranijo v – garaži. Na poti k tako zaželenemu cilju, ko lahko dokažemo, da znamo kot narod ponižno stopiti skupaj, tudi ko gre za najtemnejše strani naše zgodovine, so še vedno prisotne ovire, ki jih bo treba premostiti. Ali, če se izkaže, da so ovire prevelike, skleniti kompromis, ki bo dober za Slovenijo.
Vsi skupaj si moramo želeti, da bi žrtve dostojno pokopali v letu, ko bomo beležili 80 let konca druge svetovne vojne. Če nam uspe v tem kratkem roku, bomo v zgodovino zapisali lepo zgodbo, da smo zmogli.
Sprejet je bil dogovor, da bomo s pogovori v smeri zastavljenega cilja nadaljevali.