Foto: Bor Slana/STA
Odločitev za slovensko hrano je odločitev za prihodnost in za dobrobit skupnosti
Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar se je udeležila slavnostnega odprtja 35. festivala Dobrote slovenskih kmetij, ki letos poteka pod njenim častnim pokroviteljstvom. Na osrednji slovenski kulinarični prireditvi se bo v Minoritskem samostanu na Ptuju med 17. in 19. majem predstavila kulinarična ponudba slovenskih kmetij, v okviru prireditve pa poteka tudi ocenjevanje najboljših izdelkov. Predsednica republike je zbrane nagovorila in si z zanimanjem ogledala stojnice z raznoliko kulinarično ponudbo slovenskih kmetij.
Ptuj, 17. 5. 2024
Sporočila za javnost
»Številčna udeležba in tudi množičen obisk potrjujeta podporo in naklonjenost ljudi do lokalno pridelane hrane in slovenskega kmetijstva. Danes sem z vami zato, da srčno podprem slovenske kmetice in kmete in poudarim vlogo lokalno pridelane hrane za gospodarstvo in blaginjo ljudi,« je v uvodu svojega slavnostnega govora poudarila predsednica republike.
»Odločitev za slovensko hrano je izraz spoštovanja do naše identitete in zavedanja, da smo za našo blaginjo in prihodnost slovenskega podeželja soodgovorni vsi,« je opozorila. Ob tem je poudarila, da moramo, ko stojimo pred polico z izdelki in izbiramo med slovensko hrano ter poceni konkurenčnimi izdelki iz tujine, pomisliti na to, kaj naša odločitev pomeni za doma pridelano hrano in za našo prehransko suverenost. Po predsedničinem prepričanju pomeni »odločitev za dobro, kakovostno hrano z jasnim izvorom in sledljivostjo. Pomeni odločitev za ohranitev družinskih kmetij, za ohranitev delovnih mest na podeželju in v slovenski živilski industriji ter za ekonomsko in socialno vitalnost podeželja in slovenskega gospodarstva. Pomeni tudi manjšo odvisnost od uvoza in različnih ekonomskih tveganj, višjo dodano vrednost in storilnost ter bolj integrirane agroživilske verige. Pomeni sposobnost in zmogljivost, da bomo vse to znali in zmogli doseči v čedalje pogostejših ekstremnih vremenskih razmerah in ob posledicah podnebnih sprememb.« Odločitev za slovensko hrano je po mnenju predsednice »odločitev za prihodnost in za dobrobit skupnosti.«
Spregovorila je tudi o pomenu prehranske suverenosti in ob tem spomnila na drugi Predsedničin forum, ki je potekal novembra lani. Skupaj s strokovnjaki in predstavniki kmetijstva so bila po forumu pripravljena priporočila, ki lahko prispevajo k izboljšanju prehranske suverenosti, doseganju potenciala slovenskega kmetijstva in tudi k izboljšanju položaja kmetic in kmetov. »Lokalno pridelana in predelana hrana v kontekstu prehranske suverenosti še bolj pridobi na svojem pomenu. K temu veliko pripomorejo nove metode kmetovanja in predelave, ki jih preizkušajo mladi prevzemniki kmetij, inovativni mladi kmetice in kmeti,« je še dodala predsednica.
V nadaljevanju je posebej nagovorila slovenske kmetice in kmete: »Vi ste tisti, ki najbolj skrbite, da je slovensko podeželje tako edinstveno. Pridne roke, brez katerih ne bi bilo dobrot slovenskih kmetij.«
Ob tem je izrazila trdno prepričanje v vodilno vlogo slovenskega kmeta pri spremembah na bolje in iskanju trajnostnih rešitev ter prilagoditev na posledice podnebnih in družbenih sprememb. »Pri tem ne smete ostati sami – ljudje vam moramo pomagati, odločevalci vam moramo prisluhniti in vas vključiti v oblikovanje rešitev na izzive, s katerimi se soočamo. Vedno sem vam pripravljena prisluhniti,« je bila jasna predsednica Pirc Musar.
Predsednica je v sklepnem delu govora izrazila zadovoljstvo nad pestrostjo ponudbe slovenskih kmetij: »Veliko število zaščitenih živil in jedi, lokalnih in regionalnih znamk s področja kulinarike in gastronomije na tako majhnem in raznolikem prostoru ter prepoznavnost onkraj meja naše domovine laska vašemu delu, nas pa navdaja s ponosom in hvaležnostjo, da vas imamo. Iskrene čestitke in poklon za celoletni trud in delo vsem kmeticam in kmetom slovenskih kmetij, z območja Slovenije in zamejstva.«