Predsednica republike je slavnostna govornica na Worlds women's forumu.

Foto: Matjaž Klemenc/UPRS

Na Svetovnem ženskem forumu predsednica Pirc Musar pozvala k enakopravnosti spolov v Združenih narodih

Na odprtju Svetovnega ženskega foruma je v uvodnem delu kot častna gostja zbrane nagovorila predsednica republike Nataša Pirc Musar in čestitala gostiteljici Mongoliji ob praznovanju stoletnice volilne pravice žensk v njihovi državi.

Ulan Bator, Mongolija, 22. 8. 2024

Sporočila za javnost , Mednarodne aktivnosti

Slovenija ceni vodilno vlogo Mongolije na področju enakosti spolov in krepitve vloge žensk in deklet v družbi ter pozdravlja organizacijo Svetovnega ženskega foruma. Predsednica Republike Slovenije je zato z velikim veseljem sprejela povabilo mongolskega predsednika, da se kot častna gostja udeleži Svetovnega ženskega foruma, saj ta dogodek predstavlja pomembno platformo za dialog. Poudarja namreč ključno vlogo žensk v vseh segmentih družbe, naslavlja izzive, s katerimi se kot družba soočamo, in krepi sodelovanje na področjih, ki so bistvena za opolnomočenje žensk.

Slovenija pripisuje velik pomen človekovim pravicam in med prioritetami naše države v multilateralnih forumih so tudi pravice žensk. 

Kot je izpostavila predsednica, je Slovenija kot nestalna članica Varnostnega sveta Združenih narodov glasna zagovornica pravic in opolnomočenja žensk in deklet. »Slovenija pod vodstvom naše prve zunanje ministrice izvaja feministično zunanjo politiko in aktivno spodbuja agendo »Ženske, mir in varnost«.« Izpostavila je tudi, »da so slovenski predstavniki in naši zavezniki v mednarodnih forumih glasni, ko slišimo o grozljivih zločinih nad dekleti v Palestini, Afganistanu, Siriji, Ukrajini, Sudanu in drugih državah, ki jih je prizadela vojna, ki ne morejo hoditi v šolo; ki so prisiljeni v poroko; ki trpijo grozljivo spolno nasilje.«

Slovenija z Mongolijo sodeluje pri usposabljanju za mirovne operacije, kjer je poudarek skupnega projekta tudi zaščita pravic žensk in deklet na postkonfliktnih območjih. Mirovnikom na tak način pomaga pridobiti novo znanje o vidikih spola v oboroženih spopadih, enakosti spolov in človekovem dostojanstvu.

Predsednica je poudarila, kako zelo pomembno je vodenje države s pogumom, vizijo in neomajno zavezanostjo enakosti spolov in podnebnim ukrepom. »Mongolijo vidimo kot ključno partnerico v teh prizadevanjih. Pozdravljam rezultate lanskega srečanja zunanjih ministric v Mongoliji in sprejetje deklaracije iz Ulan Batorja, ki poudarja ključno vlogo žensk pri spodbujanju miru, varnosti in boju zoper klimatske spremembe.

»Skrajni čas je za enakopravnost spolov v vodstvu ZN in odločno podpiram pobudo Rotacija za enakost, katere namen je zagotoviti enakopravnost spolov v vodstvu Generalne skupščine ZN. V skoraj 79-letni zgodovini je temu glavnemu političnemu organu predsedovalo 74 moških in le štiri ženske. To neravnovesje je nesprejemljivo in pozivam vse države, ki so danes tukaj zastopane, da podprejo to pobudo, ko se približujemo 30. obletnici pekinške deklaracije in akcijskega načrta,« je poudarila.

V nadaljevanju se je predsednica udeležila tudi dogodka, ki sta ga organizirala Veleposlaništvo RS v Pekingu in Mongolska agencija za gozdov z naslovom Vključevanje lokalnih skupnosti v doseganje agende trajnostnega razvoja, kjer je predsednica v pozdravnem nagovoru poudarila, »da pri trajnostnem gospodarjenju z gozdovi ne gre samo za drevesa – gre tudi za ljudi. Zagotoviti moramo, da bodo naši gozdovi še naprej zadostili našim potrebam, kot so že generacijam pred nami. Tiste, ki živijo v tesnem stiku z naravo, je treba opolnomočiti, da prevzamejo vodilno vlogo pri njenem ohranjanju.« 

Pozdravila je delavnice na temo opolnomočenja žensk v gozdarstvu, ki se na ruralnih področjih izvajajo v okviru razvojnih projektov Slovenije v Mongoliji in so namenjeni prenosu znanja Slovenije na področju trajnostnega gospodarjenja z gozdovi. 

Tudi predsednica republike Pirc Musar je v znak podpore pobudi mongolskega predsednika, ki ima zaradi čedalje večje deforestacije cilj zasaditi 1 milijardo novih dreves v državi, simbolično zasadila rdeči bor. Odprla je tudi fotografsko razstavo slovenskega fotografa Matjaža Tančiča Varuhi zemlje, ki predstavlja zgodbe žensk s podeželja in njihovo povezanost z okoljem. 

Video posnetek govora predsednice republike na odprtju Svetovnega ženskega foruma v Ulan Batorju