20231124 012927871

Foto: Bor Slana/STA

Konferenca Starševstvo in stiki v primeru nasilja v družini

Na 2. nacionalni konferenci ob jutrišnjem Mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami, so pristojna ministrstva in nevladne organizacije izpostavile, žal zelo aktualno, družbeno temo nasilja v družini.

 

Brdo pri Kranju, 24. 11. 2023

Sporočila za javnost , Govori

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je ob tej priložnosti poudarila, da mora biti namen državnih institucij, kot so policija, državno tožilstvo, centri za socialno delo, zdravstvene ustanove, sodišča, zagotavljanje varnosti, podpore in pravične obravnave ženskam, ki so žrtve nasilja. To zahteva usposabljanje in senzibilnost do te teme, prav vsakega v teh inštitucijah, pa tudi dovolj časa in resursov za poglobljen pristop k obravnavi in pomoči žrtvam.

"Kot opozarja stroka, žensk tam, kjer so najbolj ogrožene, čeprav bi morale biti najbolj varne, doma, ne mori ljubezen, ne mori ljubosumje, ampak mori nasilnež, torej konkretna oseba in zloraba njegove premoči nad žensko. Informiranje žrtev o njihovih pravicah in možnostih za pomoč ter podpora skupnosti pri ozaveščanju, so ključni za spodbujanje zaupanja v te institucije. Mediji igrajo pri tem pomembno vlogo, ki pa se je, vsaj v določenih primerih, morda še ne zavedajo dovolj", je izpostavila predsednica.

Prelaganje odgovornosti za nasilje na ženske, žrtve nasilja, sekundarna viktimizacija na institucijah, pozivi k retradicionalizaciji, so neprimerne in nedopustne prakse, ki poskušajo utemeljiti nasilje nad ženskami s starimi predsodki in neenakostjo med spoloma in so korak nazaj v boju za enakost in pravičnost, ker povzročitelji nasilja ob takšnem pogledu na družinsko nasilje tako ne prepoznajo meja in svoje odgovornosti za nasilje.