
Foto: Nebojša Tejić/STA
Kako zaščititi civiliste v oboroženih spopadih?
Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je častna pokroviteljica mednarodnega dogodka »Krepitev zaščite civilnega prebivalstva: izzivi sodobnih oboroženih spopadov«, ki ga med 11. in 12. junijem na Fakulteti za družbene vede pripravljata Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve ter Ministrstvo za obrambo. Prireditelja dogodka poudarjata, da Slovenija kot nestalna članica Varnostnega sveta OZN skladno z zunanjepolitičnimi prizadevanji posebno pozornost namenja zaščiti civilistov, ki so v današnjih kompleksnih in ponavljajočih se oboroženih spopadih najštevilčnejše in najbolj tragične žrtve.
Ljubljana, 11. 6. 2024
Sporočila za javnost , Govori , Mednarodne aktivnosti
Predsednica Republike Slovenije je na odprtju konference opozorila na hude kršitve mednarodnega prava in mednarodnega humanitarnega prava, do katerih prihaja v oboroženih spopadih. Izpostavila je trajne posledice za civiliste, še posebej ženske in otroke. Poleg vojne v Ukrajini in Gazi je po njenih besedah še veliko konfliktov, o katerih vemo (pre)malo, trpljenje ljudi pa je enako.
Kot že večkrat je predsednica tudi tokrat pozvala h končanju zatiskanja oči v mednarodni skupnosti. »To je naš minimalni moralni imperativ,« je bila jasna. Predsednica Pirc Musar je prepričana, da je treba storilce, ki se izživljajo nad življenji drugih ljudi, privesti pred sodišče. Udeležence mednarodnega dogodka je pozvala k razmisleku in iskanju rešitev, kako uporabiti mednarodno humanitarno pravo in pravo človekovih pravic za pomoč pri zagovarjanju miru in človečnosti, kako zagotoviti boljšo zaščito civilistov v sodobnih zapletenih in ponavljajočih se oboroženih spopadih, predvsem pa kako odpraviti nekaznovanost za genocid, vojne zločine in zločine proti človeštvu.
»Za Slovenijo, ki je nestalna članica Varnostnega sveta OZN, so ta vprašanja in iskanje odgovorov nanje izjemnega pomena,« je dejala in izpostavila vlogo naših diplomatov po svetu, ki se trudijo učinkovito naslavljati te žalostne zgodbe. »Na mojih poteh po tujini ugotavljam, da je vloga Slovenije kot zagovornice mednarodnega prava, zlasti humanitarnega prava in prava človekovih pravic, konstruktivna in spoštovana,« je dodala.
- Govor predsednice Republike Slovenije na odprtju mednarodnega dogodka "Krepitev zaščite civilnega prebivalstva: izzivi sodobnih oboroženih spopadov" (v angleščini) (MicrosoftWord) (DOCX, 187 kB)
- Govor predsednice Republike Slovenije na odprtju mednarodnega dogodka "Krepitev zaščite civilnega prebivalstva: izzivi sodobnih oboroženih spopadov" (v angleščini) (PDF) (PDF, 455 kB)