Foto: Bor Slana/STA
Gasilke in gasilci ste v ujmah in nesrečah neštetokrat dokazali, da je vodilo vsega kar počnete nesebična pomoč drugim
Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar se je danes udeležila slavnostnega dela seje Plenuma Gasilske zveze Slovenije, na kateri so med drugim podelili najvišja priznanja in odlikovanja v gasilstvu. Predsednica republike je imela na seji slavnostni govor.
Ormož, 20. 4. 2024
Sporočila za javnost , Govori
»Zame je pomembno, da sem danes lahko z vami – iz hvaležnosti in spoštovanja do poslanstva gasilk in gasilcev, poklicnih in prostovoljnih, ter moje iskrene želje, da se srečamo,« je predsednica republike z besedami hvaležnosti pospremila svojo udeležbo na seji.
Gasilstvo je označila kot plemenito dejavnost, ki jo močno zaznamujeta tradicija in prostovoljnost. Ob tem je izpostavila tudi poseben družbeni in narodnostni pomen, ki ga je imelo gasilstvo na našem prostoru že od svojih začetkov. »Tkalo je jezikovne in kulturne vezi, ljudem vlivalo zaupanje in občutek varnosti. Prispevalo je k izgradnji vrednot, poguma, povezovanja, solidarnosti, požrtvovalnosti, srčnosti ter krepitve identitete slovenskega naroda. In tako ostaja vse do danes. Spoštovanje in hvaležnost ljudi vas umeščata na sam vrh zaupanja vrednih organizacij v državi. Tak ugled je upravičen in hkrati pridobljen z znojem, z dnevnim izpostavljanjem nevarnostim in vsakim posamičnim primerom reševanja ter pomoči,« je poudarila predsednica.
Izpostavila je tudi nepogrešljivo vlogo gasilk in gasilcev pri naravnih in drugih nesrečah. »Gasilke in gasilci ste v ujmah in nesrečah neštetokrat dokazali, da ste vsestranski, da se znajdete v nepredvidljivih situacijah in da je vodilo vsega, kar počnete, nesebična pomoč drugim.« Zahtevne intervencije, kot sta bili požar na Krasu in lanske avgustovske poplave, so po besedah predsednice Pirc Musar pokazale troje: »Prvič – izjemen pogum ter velike psihične in fizične obremenitve za posameznike in ekipe ter vpliv na iztrošenost opreme. Drugič – pomen dobrega sodelovanja med vsemi sodelujočimi subjekti, prostovoljnimi in profesionalnimi strukturami, državnimi organi, sistemom zaščite in reševanja oziroma silami Civilne zaščite. In tretjič – dodano vrednost mednarodnega sodelovanja in pomoči.«
Ob tem je izrazila zadovoljstvo, da v Gasilski zvezi Slovenije vse več pozornosti namenjajo obvladovanju stresa in psihosocialni pomoči gasilkam in gasilcem ter kakovostnemu usposabljanju. Podprla je tudi vladne ukrepe za prilagoditev državnih načrtov odzivanja ter za povračilo stroškov intervencij gasilskim enotam. »Verjamem, da se bodo v medsebojnem dialogu našle rešitve tudi za druga odprta vprašanja na področju gasilstva,« je še prepričana predsednica.
Prav posebej pa je izpostavila delo z mladimi in medgeneracijski dialog. »Posebej hvalevredno je, da uspete v času družbenih omrežij in vse večje individualnosti za vstop v vaše vrste letno pridobiti 2.500 mladih. Mladi so namreč tisti, ki bodo odločali, kakšen bo svet v prihodnosti,« je poudarila predsednica in se zahvalila Gasilski zvezi Slovenije, vsem gasilskim zvezam ter prostovoljnim gasilskim društvom za predanost pri predajanju znanj ter za srčnost pri vzgoji mladih generacij gasilk in gasilcev. »S tem, poleg večje varnosti pred nesrečami, razvijate tudi ključno vrednostno podstat naše družbe – odgovorne, aktivne in sočutne državljanke in državljane,« je dejala.
Predsednica republike je svoj govor sklenila z zahvalo vsem gasilkam in gasilcem in iskreno čestitko vsem prejemnicam in prejemnikom najvišjih gasilskih priznanj in odlikovanj.