Predsednica republike ima govor na odru pred številnim občinstvom.

Foto: Matjaž Klemenc/UPRS

Doseči moramo širok konsenz o nedopustnosti nasilja in ustrezno ukrepati, ko do njega pride

Predsednica republike Slovenije Nataša Pirc Musar je z nagovorom odprla 3. nacionalno konferenco ob Mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami. Poudarila je, da nasilje nad ženskami ni le rana, ki jo nosi posameznica, temveč globoka brazgotina naše družbe in velik družbeni problem. Nasilje nad ženskami škoduje miru, varnosti in demokraciji.

Ljubljana, 25. 11. 2024

Sporočila za javnost , Govori

Generalna skupščina Združenih narodov je 25. november razglasila za mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami in v naslednjih dneh bodo po vsem svetu potekali dnevi akcij proti nasilju nad ženskami in nasilju na podlagi spola. Slovenske nevladne organizacije so v okviru teh akcij letos že tretjič organizirale nacionalno konferenco, na kateri je bila predsednica republike slavnostna govornica. V nagovoru je poudarila, da takšni dogodki predstavljajo korak po poti, ki vodi k družbi, kjer vsakdo živi varno, kjer so odnosi zgrajeni na sprejemanju, strpnosti in dejanski enakopravnosti in kjer nasilje nima več prostora.

Predsednica je v nagovoru jasno poudarila, da je ena temeljnih nalog države in družbe, da nasilje v največji možni meri prepreči, če do njega pride, pa ukrepa strokovno, tako da brez sekundarne viktimizacije zaščiti žrtev in ob tem z ustreznimi programi obravnava tudi povzročitelja nasilja. »V zadnjih desetih letih smo na področju obravnave nasilja nad ženskami gotovo naredili pomembne sistemske korake naprej, od sprememb zakonodaje, do razbijanja stereotipov in mitov ter predsodkov. Veliko dela je še pred nami, tudi na področju enakih možnosti, ko govorimo na primer o skrbi za gospodinjstvo ali o razlikah v plačah med ženskami in moškimi na primerljivih delovnih mestih. Nevladne organizacije nas opozarjate, da se po eni strani žal manjša prepoznava nasilja nad ženskami, po drugi strani pa povečuje nedopustno obtoževanje žensk, ki prijavijo nasilje, da lažejo ali da so za nasilje krive same. Kot predsednica republike sem zato izredno zadovoljna, da smo letos po desetih letih dobili novo Resolucijo o nacionalnem programu preprečevanja nasilja v družini in nasilja nad ženskami, z vsemi nujnimi in zelo potrebnimi sistemskimi ukrepi in rešitvami,« je pojasnila predsednica.

Ob koncu je predsednica republike pozvala, da mora pri nasilju nad ženskami prav vsak, od pristojnih državnih organov do vsakega posameznika,  opraviti svoj del naloge, če želimo pravičnejšo in boljšo družbo: »Posebno vlogo in odgovornost imamo pri tem nosilke, nosilci družbenopolitične moči, mnenjske voditeljice, voditelji in seveda mediji. Vsi mi moramo vzpostaviti in upoštevati jasne moralno-etične standarde. Na ta način širša javnost ukrepe in procese za zaščito žrtev in obravnavo povzročiteljev nasilja, prepozna kot pravične in sprejemljive ter ob tem oblikuje odklonilni odnos do nasilja. Pomembno je, da o nasilju govorimo, o njem ozaveščamo, do njega zavzamemo jasno odklonilno držo, ga ne opravičujemo in ne relativiziramo.« Predsednica si želi, da bi bil prav vsak dan dan preprečevanja nasilja nad ženskami in v družini.