Predsednica zbrane na dogodku nagovarja izza govornice. V ozadju sta zastavi, v ospredju zamnegljena publika.

Foto: Matjaž Klemenc/UPRS

»Če hočemo, da se svet zbudi, moramo kričati!«

Predsednica republike Slovenije Nataša Pirc Musar je z nagovorom otvorila 2. Slovenski humanitarni forum, ki poteka v okviru osrednjega dogodka za ozaveščanje javnosti o pomenu razvojnega sodelovanja in humanitarne pomoči v Sloveniji – Slovenskih razvojnih dni. V svojem razmišljanju se je osredotočila na posebno ranljivo skupino – otroke v primežu vojne. Poudarila je, da nič ne kaže, da bi se število otrok, ki jim je odvzeto otroštvo, zmanjšalo. »Če hočemo, da se to spremeni, da se svet zbudi in začne zavedati, kako zelo živimo v svetu lačnih otrok, ujetih v vojne vihre, moramo kričati. Zelo na glas,« je bila jasna predsednica.

Center Rog, Ljubljana, 22. 10. 2024

Sporočila za javnost , Govori

Slovenski razvojni dnevi sicer letos potekajo že 12. in v okviru dogodka je predsednica podelila priznanji učenkama, ki sta sodelovala pri nagradnem natečaju Za svet brez lakote. V uvodnem nagovoru je pojasnila, da se v zadnjem času veliko srečuje z otroki in z mladimi: »Ravno pred dobrim mesecem sem imela prijetno druženje z dijaki mariborske srednje šole. Z otroki se srečujem tudi izven Slovenije, med drugim na obisku v Ukrajini. Le da tam v okoliščinah, ki so bistveno drugačne od teh, v katerih živijo dijaki v Mariboru in drugod po Sloveniji. V predsedniško palačo so otroci lahko prišli, igrivi, dobre volje, polni veselja, se srečni fotografirali z mano. Marsikje to ni mogoče. Ker je prenevarno. Življenjsko nevarno. Na mojem junijskem delovnem obisku v Ukrajini so me spremljale povsem drugačne fotografije. Fotografije mrtvih, ugrabljenih in pohabljenih otrok. V Gazi Izrael ne izbira sredstev v svojem boju proti zločinskemu Hamasu. Že rojeni otroci so podhranjeni, grozljivo namerno ustvarjanje pomanjkanja je del vsakdana že za dojenčke.«

Predsednica je opozorila, da na svetu približno 45 milijonov otrok trpi zaradi podhranjenosti, kar tveganje smrti otrok močno povečuje. Poleg tega ima 150 milijonov otrok vsesplošne motnje v razvoju samo zato, ker niso bili deležni obrokov, kot jih uživajo otroci v razvitejših delih sveta: »Nič ne kaže, da bi se število otrok, ki jim je odvzeto otroštvo, zmanjšalo. Če hočemo, da se to spremeni, da se svet zbudi in začne zavedati, kako zelo živimo v svetu lačnih otrok, ujetih v vojne vihre, moramo kričati. Zelo na glas.«

Ključno vprašanje pa ostaja, kako to spremeniti. Predsednica je v nagovoru izpostavila, da to ne bo mogoče brez intenzivnejšega sodelovanja in modrosti svetovnih voditeljev, kljub temu, da so rešitve včasih zelo preproste. Po nekaterih študijah bi za to, da bi svet odrešili lakote do leta 2030, morali investirati nekje od 39 do 50 milijard dolarjev. Za primerjavo - svet je v letu 2023 samo za oborožitev zapravil 2443 milijard.

»Premislite o tem, v kakšnem svetu živimo, saj ta svet je resničen, kot so resnične posledice naših dejanj. Otroci, ki živijo v miru in imajo vsak dan ustrezne obroke hrane, ki so vključeni v kakovostno izobraževanje, ki se lahko brezskrbno igrajo, imajo dobre možnosti, da bodo čez nekaj desetletij kot zdravniki, učitelji, vzgojitelji, inženirji in znanstveniki ter naši prihodnji voditelji skrbeli za nas. Otroci, ki so lačni, prestrašeni in jim grozi smrt, pa bodo verjetno postali borci za svobodo, teroristi in kriminalci, polni jeze in želje po maščevanju vsem, ki so jih oropali otroštva, njihovega dostojanstva. V kakšnem svetu bi torej raje živeli? Prepričana sem, da v svetu, kjer vladata optimizem in pravičnost, ne strah in negotovost,« je zaključila predsednica.