Predsednica Pirc Musar, slovaška predsednica Zuzana Čaputova in češki predsednik Petr Pavel

Foto: Matjaž Klemenc/UPRS

Predsednica Pirc Musar pričela udeležbo na četrtem vrhu Sveta Evrope z dvostranskimi pogovori

Reykjavik, 16. maj 2023 - Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar se bo v pozno popoldanskih urah udeležila odprtja 4. vrha voditeljev držav in vlad Sveta Evrope.

Rejkjavik, 16. 5. 2023

Sporočila za javnost , Govori , Mednarodne aktivnosti

Voditelji držav in vlad iz 46 držav članic Sveta Evrope se bodo danes in jutri v Reykjaviku na Islandiji srečali, da bi ponovno potrdili skupno zavezanost temeljnim vrednotam Sveta Evrope in potrdili njegovo vlogo v času, ko je demokracija vedno bolj ogrožena. To je šele četrti vrh v skoraj 75-letni zgodovini Sveta Evrope. Zadnji vrh Sveta Evrope je potekal leta 2005 v Varšavi.

Glavno politično sporočilo vrha je namenjeno potrditvi vodilne vloge Sveta Evrope kot varuha človekovih pravic in temeljnih svoboščin na evropski celini v času resnih groženj demokraciji, vladavini prava ter varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin. Voditelji bodo na vrhu med drugim izkazali pomoč in podporo Ukrajini, tudi pri uveljavljanju odgovornosti Ruske federacije, in podprli ustanovitev registra škode v Ukrajini. Predsednica Pirc Musar bo po odprtju vrha z irskim predsednikom vlade Leom Varadkarjem vodila eno od tematskih okroglih miz, ki bo namenjena razpravi o potrebi priznavanja odgovornosti za hudodelstva v Ukrajini. Predsednica bo v uvodnem nagovoru podprla suverenost in ozemeljsko celovitost Ukrajine ter izrazila solidarnost z ukrajinskim ljudstvom.

Predsednica Pirc Musar in komisarka za človekove pravice Sveta Evrope Dunja Mijatović

Pred pričetkom vrha se je predsednica Pirc Musar že bilateralno sestala s komisarko za človekove pravice Sveta Evrope Dunjo Mijatović. Predsednica Pirc Musar je v pogovoru poudarila, da človekove pravice predstavljajo enega od temeljev njenega delovanja in so tudi med najpomembnejšimi prioritetami slovenske zunanje politike. Predsednica je izpostavila velik pomen, ki ga Slovenija pripisuje tesnemu in zelo razvejanemu sodelovanju s Svetom Evrope in Evropskim sodiščem za človekove pravice. Prav tako je pohvalila osebno predanost komisarjev pri spodbujanju spoštovanja človekovih pravic v Svetu Evrope in njegovih državah članicah ter spodbujanju partnerstva z drugimi ključnimi akterji na regionalni in svetovni ravni.

Ena od pomembnejših tem pogovora je bila tudi enakost spolov, ki je po mnenju sogovornic ključno vprašanje človekovih pravic, pa tudi razvojni in varnostni imperativ. Pri enakosti spolov gre za zagotavljanje dostopa do enakih pravic, odgovornosti in priložnosti, kot to določa Splošna deklaracija človekovih pravic, je dejala predsednica Pirc Musar in poudarila, da smiselno sodelovanje žensk je in mora biti v središču vseh dejavnosti, povezanih z mirom, če si želimo trajnostnega miru in varnosti. »To bo pomembno načelo našega delovanja, če bomo na volitvah 6. junija 2023 izvoljeni za članico Varnostnega sveta ZN za obdobje 2024–2025,« je še dejala.

Glede vojne v Ukrajini sta se sogovornici strinjali, da je pomembno zagotoviti, da so hude kršitve človekovih pravic v Ukrajini dobro dokumentirane, da se omogoči določanje odgovornosti za te zločine. Predsednica Pirc Musar je ob tem poudarila, da je Slovenija trdno zavezana spodbujanju pravic in blaginje otrok, prizadetih v oboroženih spopadih. »Spoštovati je treba temeljna načela in pravila mednarodnega humanitarnega prava in mednarodnega prava človekovih pravic, da zaščitimo otroke pred uničujočimi posledicami, s katerimi se soočajo med oboroženimi spopadi. Strogo obsojam ugrabitve, prisilne premestitve in deportacije otrok med oboroženimi spopadi v vseh regijah sveta. Zagotoviti je treba odgovornost za te zločine proti otrokom,« je bila jasna predsednica republike.

Predsednica Pirc Musar in islandski predsednik Johannesson

Predsednica Pirc Musar se je sestala tudi s predsednikom Islandije Guðnijem Thorlaciusom Jóhannessonom. Predsednica in predsednik sta v pogovoru potrdila prijateljske odnose med Slovenijo in Islandijo ter izrazila prepričanje, da bosta državi še naprej razvijali sodelovanje na različnih področjih skupnega interesa. Soglašala sta, da je za geografsko majhne države, kot sta Slovenija in Islandija, zelo pomembno iskanje podobno mislečih partnerjev. Ob tem sta potrdila, da državi ne glede na njuno velikost pomembno prispevata k mednarodni skupnosti. Delita tudi podobna stališča in skupne interese v večstranskih okvirih, predsednica Pirc Musar je ob tem izrazila zadovoljstvo, da je Islandija zaveznica Slovenije v številnih projektih skupnega interesa v okviru Sveta Evrope, Združenih narodov, Zveze NATO in drugih mednarodnih organizacij. Veliko pozornosti sta predsednika v pogovorih namenila tudi podnebnim spremembam – državi si namreč delita tudi dolgoletno zavezanost varstvu okolja in podnebnim ukrepom.

Predsednica Pirc Musar je imela že na skupnem letu do Reykjavika dvostranski srečanji s predsednico Slovaške republike Zuzano Čaputovo in predsednikom Češke republike Petrom Pavlom. V ločenih pogovorih so potrdili dobre odnose med državami in soglašali z nujnostjo dialoga. Izpostavili so pomen enotnosti evropskih držav pri zagovarjanju temeljnih vrednot, kot so človekove pravice in vladavina prava. Predsednica Pirc Musar je slovaško predsednico in češkega predsednika povabila na Blejski strateški forum, ki bo letos potekal na temo solidarnosti za globalno varnost.

Prvi dan vrha Sveta Evrope se bo sklenil z delovno večerjo, kjer bodo voditelji držav in vlad sodelujočih držav spregovorili o solidarnost in podpori Ukrajini pri soočanju z agresorjem, geopolitičnih premikih, ki so posledica ruske agresije na Ukrajino, ter o pomembni vlogi Sveta Evrope pri prizadevanjih za prevlado demokracije.

Predsednica Pirc Musar se bo jutri, v sredo, 17. maja 2023, udeležila splošne razprave vrha, kjer bo imela govor, ter zaključne razprave, kjer bodo voditelji sprejeli politično deklaracijo. Predsednica Republike Slovenije bo v nadaljevanju vrha opravila tudi več dvostranskih srečanj.