Govor na zasedanju Parlamentarne skupščine Sveta Evrope

Foto: Matjaž Klemenc/UPRS

Potrebujemo več multilateralizma: Svet Evrope je srce evropske in mednarodne arhitekture

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je danes nagovorila predstavnice in predstavnike 46 držav članic Parlamentarne skupščine Sveta Evrope. V daljšem govoru je predstavila svojo vizijo vloge Slovenije v Svetu Evrope in potrdila našo zavezanost vrednotam, ciljem in standardom te pomembne institucije. Sestala se je tudi z generalno sekretarko Sveta Evrope Marijo Pejčinović Burić, predsednikom Parlamentarne skupščine Sveta Evrope Tinyjem Koxom ter predsednico Evropskega sodišča za človekove pravice Síofro O’Leary.

Strasbourg (Francija), 21. 6. 2023

Sporočila za javnost , Govori , Mednarodne aktivnosti

»V 70 letih je Svet Evrope postal najpomembnejši organ Evrope za varstvo človekovih pravic in pravne države,« je dejala predsednica Republike Slovenije in poudarila, da je tudi bistven člen pri iskanju rešitev za regionalne in globalne izzive. V govoru v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope je predstavila pogled na vlogo Sveta Evrope pri krepitvi multilateralnega načina reševanja globalnih problemov ter izpostavila štiri možnosti za ukrepanje.

Prvič, Slovenija ima kot zagovornica vrednot Sveta Evrope pomembno vlogo v globalnem prostoru. To je potrdila tudi nedavna izvolitev Slovenije za nestalno članstvo v Varnostnem svetu OZN za obdobje 2024–2025. »Menim, da je izvolitev priznanje s strani velike večine držav članic OZN v podporo multilateralni diplomaciji in hkrati zavrnitev miselnosti nasprotnih blokov,« je dejala predsednica Pirc Musar.

Drugič, bolj kot kdaj koli prej moramo zavrniti poskuse očitnih kršitev mednarodnega prava. »Ruska agresija nad Ukrajino, suvereno državo, je nedvomna kršitev Ustanovne listine Združenih narodov,« je bila jasna predsednica republike in podprla vsa prizadevanja, ki bi tlakovala pot do trajnega in pravičnega miru v Ukrajini.

Tretjič, Svet Evrope je predvsem in najpomembneje pravni temelj Evrope. »Svet Evrope je pravna hrbtenica, ki ohranja telo Evrope pokonci in delujoče. Odstranite ta pravni temelj in Evropa, kot jo poznamo, se bo zrušila,« je opozorila ob misli, da je Svet Evrope čuvaj evropske celine na področju človekovih pravic in pravne države, temeljnih načel uspešnih demokracij. »Trdno sem prepričana, da mora Svet Evrope ostati svetovni nosilec standardov pri obravnavanju novih in porajajočih se izzivov na področju človekovih pravic. Nove tehnologije in umetna inteligenca nas prehitevajo in skrajni čas je, da se njihova uporaba uredi na način, skladen s človekovimi pravicami. Če ne bomo ukrepali zdaj, bodo posledice za uresničevanje človekovih pravic lahko precej uničujoče,« je dejala in pozvala Svet Evrope, naj izkoristi priložnost in postavi trdne standarde glede etičnega in odgovornega razvoja ter uporabe umetne inteligence.

Četrtič, predsednica Pirc Musar Svet Evrope vidi kot nenadomestljiv in ključni del splošne multilateralne arhitekture. »Opažamo široko nazadovanje demokracije, porast kršitev človekovih pravic ter slabitev pravne države in demokratičnih institucij v Evropi in drugod,« je ocenila in dodala, da je pravni režim Sveta Evrope pomemben del evropske stabilnosti, s svojimi odprtimi instrumenti pa tudi pomemben prispevek k mednarodni vladavini prava. Opozorila je še na nujnost popolnega in pravočasnega izvrševanja sodb Evropskega sodišča za človekove pravice in izpostavila pomen nadaljnjega dobrega sodelovanja med Svetom Evrope in Evropsko unijo v najširšem smislu. »Imamo isto zastavo in himno. Ker si delimo iste vrednote, je naš skupni glas močnejši in glasnejši.«

Predsednica republike in generalna sekretarka Sveta Evrope Marija Pejčinović Burić

Sinoči se je predsednica Republike Slovenije sestala z generalno sekretarko Sveta Evrope Marijo Pejčinović Burić in ji ob tem predala Listino o ratifikaciji Protokola o spremembi Konvencije o varstvu posameznikov glede na avtomatsko obdelavo osebnih podatkov.

Danes se je predsednica republike sestala s predsednikom Parlamentarne skupščine Sveta Evrope Tinyjem Koxom in predsednico Evropskega sodišča za človekove pravice Síofro O’Leary. V podporo prizadevanjem Sveta Evrope za večjo vključenost mladih v oblikovanje politik je predsednica Pirc Musar obiskala tudi Evropski mladinski center Strasbourg, kjer se je z mladimi pogovarjala o njihovi vlogi pri reševanju globalnih izzivov, predvsem na področju podnebnih sprememb.

V nadaljevanju obiska v Strasbourgu je bila predsednica Pirc Musar osrednja gostja posebnega sprejema v počastitev slovenskega dneva državnosti in 30-letnice našega članstva v Svetu Evrope, na katerem bo skupaj s predsednikom Parlamentarne skupščine Sveta Evrope Tinyjem Koxom in namestnikom generalne sekretarke Sveta Evrope Bjørnom Bergejem nagovorila zbrane. Med govorniki je bila tudi poslanka državnega zbora Tamara Vonta, ki vodi slovensko delegacijo pri Parlamentarni skupščini Sveta Evrope in je trenutno njena podpredsednica.