20211222 01101491 v2

Delovno in socialno sodstvo je srce družbene pravičnosti

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je ob 30-letnici delovnega in socialnega sodstva v Sloveniji poudarila vlogo in pomen delovnega in socialnega sodstva za socialno varnost, uresničevanje načel dostojanstva ter pravne in socialne države. »Pravica do socialne varnosti izhaja iz ene najdragocenejših vrednot – solidarnosti, ta je pa je vedno usmerjena v varovanje najranljivejših skupin prebivalstva,« je zapisala.

Ljubljana, 22. 5. 2024

Sporočila za javnost , Govori

Predsednica Republike Slovenije je danes nameravala kot slavnostna govornica nastopiti na akademiji v počastitev obletnice delovnega in socialnega sodstva, vendar je zaradi predčasnega odhoda na uradni obisk v Albanijo svojo udeležbo morala naknadno opravičiti. V imenu predsednice republike je na akademiji njen govor prebrala njena svetovalka za človekovo varnost mag. Tatjana Bobnar.

Predsednica Pirc Musar je čestitala vsem, ki delujejo na področju delovnega in socialnega sodstva v Sloveniji. Po njenih besedah je njihov pomen večji kot kdaj koli prej, saj zagotavljajo varnost in pravičnost, obenem pa tudi upanje. Po njenih besedah so pri delu poleg visoke strokovne usposobljenosti in transparentnosti pomembni neodvisnost, tehten preudarek z vestjo in integriteto ter etičnimi standardi, saj sleherna odločitev lahko okrepi ali oslabi zaupanje ljudi v sodstvo. Skrb za spoštovanje človekovih pravic na področju dela in socialne varnosti, uresničevanje načel dostojanstva ter pravne in socialne države pa so odgovornost vseh nas, je še dodala.

»Skozi tri desetletja so se delovna in socialna sodišča izkazala kot ključna institucija pri uveljavljanju in varovanju ekonomskih in socialnih pravic. Delovno in socialno sodstvo ima zato ključno vlogo v našem sodobnem življenju. To ni zgolj pravni mehanizem; je srce in duša družbene pravičnosti, varnostna mreža za najbolj ranljive med nami. Pri tem ne gre le za reševanje sporov; gre za zaščito človekovega dostojanstva. Delovno in socialno sodstvo je opomnik, da smo kot družba odgovorni drug za drugega, da moramo vsakega posameznika obravnavati z enakim spoštovanjem in mu maksimalno zagotoviti pravice, ki mu pripadajo,« je ob jubileju poudarila predsednica Republike Slovenije.

Predsednica je ob tem izpostavila tudi pomen odzivnosti na družbene spremembe in razvoj novih oblik dela ter nadaljevanje prakse ničelne tolerance do brezbrižnosti do nasilja in trpinčenja na delovnem mestu.