Razstava szj

Foto: Bor Slana/STA

Delo ITF je izjemnega pomena, zato moramo nadaljevati in poglobiti mednarodno humanitarno delovanje

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je danes dopoldan priredila sprejem ob 25-letnici delovanja ITF – Ustanove za krepitev človekove varnosti. Predsednica republike je v slavnostnem govoru poudarila pomembno vlogo in visok ugled slovenske ustanove v mednarodni skupnosti, ob tem pa je ponovno pozvala k nadaljevanju in poglobitvi humanitarnega delovanja. Zbrane na sprejemu sta nagovorila tudi novoimenovani predsednik Svetovalnega odbora ITF, veleposlanik Republike Koreje HAM Sang wook, in direktor ITF mag. Tomaž Lovrenčič. Obeležitev sovpada z mednarodnim dnem ozaveščanja o minah in pomoči pri protiminskem delovanju.

Predsedniška palača, 4. 4. 2023

Sporočila za javnost , Govori , Mednarodne aktivnosti

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je danes dopoldan v Predsedniški palači priredila sprejem v počastitev 25-letnice delovanja ITF – Ustanove za krepitev človekove varnosti. ITF je bil na pobudo Vlade Republike Slovenije ustanovljen marca 1998 s ciljem pomoči Bosni in Hercegovini pri uveljavljanju mirovnega sporazuma in za pomoč pri čiščenju ozemlja, onesnaženega z minami, od tedaj pa je svoje delovanje razširil na številne druge države in območja. Danes s humanitarnimi programi človekove varnosti, ki presegajo protiminsko delovanje, deluje v 19 državah po celem svetu.

Predsednica republike je v slavnostnem govoru sedanjim in nekdanjim sodelavcem ITF izrekla priznanje za opravljeno delo v prvih petindvajsetih letih delovanja ustanove in jim zaželela uspešno, varno in učinkovito pomoč žrtvam konfliktov tudi v prihodnje. Za velikodušnost, dolgoročno finančno in politično podporo, brez katerih ITF ne bi bil tako uspešen, se je zahvalila tudi donatorjem in izrazila upanje, da se bo donatorska skupnost držav v prihodnje še naprej krepila in da se ji bodo pridružile nove države.

»Od prvih korakov do danes se je ITF razvil v eno mednarodno najprepoznavnejših slovenskih ustanov,« je ocenila predsednica Pirc Musar in dodala, da je ITF »tisti svetilnik slovenske zunanje politike, s katerim skušamo pripeljati elemente miru in pomiritve tja, kjer sta tišino preglasila orožje in eksplozije; s katerim skušamo zagotoviti ustrezno oskrbo za ljudi; s katerim skušamo vrniti žrtvam konfliktov po svetu vsaj malo človekove varnosti, vsaj malo človeškega dostojanstva.«

Kot je poudarila, so se ogromne množice ljudi zaradi vojn znašle v izjemno težkih in celo nevzdržnih razmerah, ITF pa jim pomaga – pomaga pri čiščenju in uničevanju eksplozivnih ostankov vojne, zdravstveni oskrbi žrtev konfliktov in njihovem izobraževanju za nove poklice, med drugimi tudi za čebelarstvo, ter pri krepitvi zmogljivosti držav, ki so se znašle v kolapsu. »Žrtvam pomagate povrniti tisto osnovno, kar nas dela ljudi: človeško dostojanstvo,« je dejala.

Slavnostni govor ob 25-letnici delovanja ITF in mednarodnem dnevu ozaveščanja o minah in pomoči pri protiminskem delovanju je predsednica republike izkoristila za ponovni poziv k nadaljevanju in poglobitvi humanitarnega delovanja.

PRS govor szj

»Rada bi vas prosila, da kot mednarodna skupnost, ki temelji na načelu univerzalnosti človekovih pravic, s svojo plemenito dejavnostjo nadaljujete in pomagate žrtvam konfliktov, še posebej otrokom in ženskam. Da pomagate utrjevati univerzalni okvir vrednot človekovih pravic in človekovega dostojanstva, ki je osrednja tema naše zunanje politike in ima tudi mojo aktivno podporo. Da intenzivno delate na udejanjanju mednarodnega sistema, ki bo, brez izjem in brez izgovorov, vsem zagotavljal osnovne pravice, kot so pravica do miru, zaščite pred vojnimi grozotami, zaščite pred eksplozivnimi ostanki vojne, osnovnega človekovega dostojanstva in človekove varnosti,« je pozvala.

Zbrane na sprejemu sta nagovorila tudi novoimenovani predsednik Svetovalnega odbora ITF, veleposlanik Republike Koreje HAM Sang wook, in direktor ITF mag. Tomaž Lovrenčič.

Videoposnetek sprejema ob 25-letnici ITF v Predsedniški palači