Konferenca OZN o podnebnih spremembah COP28.

Foto: COP28 / Mahmoud Khaled

COP28: Vojne so pogubne za ljudi, njihova okolja in ekosisteme ter resna ovira za omilitev podnebne krize

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar vodi delegacijo Republike Slovenije na letošnji 28. konferenci Organizacije združenih narodov o podnebnih spremembah (COP28), kjer so se voditelji svetovnih držav danes sestali na plenarnem zasedanju. Predsednica republike je na plenarnem zasedanju poudarila pomen spoštovanja zavez iz Pariškega podnebnega sporazuma in vpliv konfliktov na okolje, kar predstavlja resno oviro za omilitev podnebne krize.

Dubaj (Združeni arabski emirati), 1. 12. 2023

Sporočila za javnost , Govori , Mednarodne aktivnosti

Predsednica republike Nataša Pirc Musar se je danes udeležila otvoritvene slovesnosti konference COP28 in sodelovala na plenarnem zasedanju voditeljev držav. V svojem osrednjem govoru na plenarnem zasedanju voditeljev je spomnila, da države, tudi Slovenija, doživljajo katastrofe, ki so povezane s podnebnimi spremembami, med njimi poplave, suše, požari in orkani. Ti ekstremni in hitro spreminjajoči se vremenski vzorci so opozorilni klic, da je potrebno veliko bolj prožno prilagajanje na posledice podnebnih sprememb in dosledno spoštovanje Pariškega podnebnega sporazuma.

Predsednica Pirc Musar se je zato zavzela za ohranitev cilja omejitve povprečne temperature na 1,5 stopinje Celzija. Poziv je utemeljila na treh konkretnih predlogih: (1) postopnem opuščanju fosilnih goriv, (2) potrojitvi zmogljivosti obnovljive energije in podvojitvi energetske učinkovitosti, za kar se zavzema tudi EU, ter (3) razvoju prožnih in trajnostnih prilagoditvenih ukrepov, ki temeljijo na naravi. »Narava je naš največji zaveznik v boju proti podnebnim spremembam,« je poudarila.

Predsednica republike je ob skorajšnji 75. obletnici sprejetja Splošne deklaracije človekovih pravic izpostavila tudi nastanek novega sklopa človekovih pravic kot odziv na posledice podnebnih sprememb po svetu: med njimi so pravica do čistega in zdravega okolja, pravica do vode in pravica do čistega zraka.

Predsednica Pirc Musar je bila na COP28 zelo jasna – zeleni prehod mora vključevati najranljivejše in spoštovati načelo podnebne pravičnosti, zato je sporočila, da Slovenija novoustanovljenemu Skladu za odzivanje na izgube in škodo namenja 1,5 milijona evrov.

Konferenca OZN o podnebnih spremembah COP28.

Poseben poudarek pa je predsednica posvetila konfliktom in njihovemu vplivu na okolje, ki predstavlja resno oviro za omilitev podnebne krize. »Po vsem svetu je veliko, vse preveč oboroženih spopadov. Te vojne so pogubne predvsem za prizadete ljudi, pa tudi za njihovo okolje in ekosisteme. V Gazi je danes uničujoča humanitarna in ekološka katastrofa. Prav tako v Ukrajini. Enako velja za vse druge konflikte po svetu. Vsak konflikt terja svoj davek ne le za civiliste – resno ogroža tudi njihovo okolje. Ali se ne bi morali vsak dan vprašati, kaj bo nam, človeštvu, prineslo boljšo prihodnost?« je predsednica Republike Slovenije pozvala svetovne voditelje in poudarila, da je edini resnično smiseln boj proti podnebni krizi, izgubi biotske raznovrstnosti in onesnaževanju okolja. Predsednica Pirc Musar namreč čuti upravičena pričakovanja ljudi, da jih kot neposredno izvoljena predstavnica vodi v boljšo prihodnost, k temu zavedanju pa je pozvala tudi svetovne voditelje.

Predsednica republike se je udeležila tudi spremljevalnega dogodka na visoki ravni, ki ga je priredila Slovenija z namenom razmisleka o pomenu pravice do čistega in zdravega okolja, ki je na pobudo Slovenije in podobno mislečih držav nedavno postala univerzalna človekova pravica. Udeležencem je sporočila, da je sedaj bistveno uveljavljanje te pravice, in jih seznanila, da so pristojne institucije v Sloveniji pred kratkim končale pripravo dveletnega projekta za vključitev trajnostnega razvoja in podnebne ozaveščenosti v formalne šolske učne načrte.

Na odprtju vodnega paviljona pa je predsednica republike izpostavila stališče Slovenije, ki vodo vidi ko nesporno človekovo pravico in javno dobrino, ki je ni mogoče nadomestiti – lokalno in globalno. »Postavili smo jo za temelj naše diplomacije in mednarodnega odziva na trojno planetarno krizo,« je dejala in se poklonila tudi ženskam, ki imajo osrednjo vlogo pri ukrepanju na področju vode. Slovenija je članica koalicije več deležnikov za pospeševanje enakosti spolov na področju vode, svet pa potrebuje močna partnerstva, da bi okrepili udeležbo žensk in njihovo vodilno vlogo na področju vode in podnebja.

Prvi dan konference je predsednica republike sklenila kot gostja na svečani večerji, ki sta jo v čast svetovnim voditeljem, vodjem delegacij njihovih držav, priredila predsednik Združenih arabskih emiratov emir Mohamed bin Zayed Al Nahyan in predsednik Federativne republike Brazilije Luiz Inácio Lula da Silva.

Govor predsednice Republike Slovenije na plenarnem srečanju voditeljev COP28

Vtisi predsednice Republike Slovenije po prvem dnevu konference COP28