Predsednica Pirc Musar na otvoritvi 59. Münchenske varnostne konference

Predsednica Pirc Musar na otvoritvi 59. Münchenske varnostne konference

Sporočilo Slovenije je jasno - Ukrajini moramo pomagati še naprej

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar se udeležuje 59. Münchenske varnostne konference. Prvi dan je kot osrednja govorka na razpravi o varnem digitalnem okolju in kibernetski varnosti izpostavila, da moramo pri regulaciji digitalnega okolja še naprej slediti načelu: kar je nezakonito zunaj spleta, mora biti nezakonito tudi na spletu.

München, 17. 2. 2023

Sporočila za javnost

Poleg otvoritvene slovesnosti se je predsednica, kot poznavalka področja informacijske varnosti, udeležila razprave z naslovom »Kodeks ravnanja: Oblikovanje na pravilih temelječega digitalnega reda (Code of Conduct: Building a Rules-Based Digital Order)« kjer je poudarila pomen smiselne regulacije digitalnega okolja za njegovo varno in učinkovito uporabo. Akt o digitalnih storitvah je po mnenju Pirc Musar prvi na svetu na področju digitalne regulacije, ki spoštuje evropske vrednote, določa dober okvir za zaščito uporabnikov pri izzivih, ki jih postavljajo velike digitalne korporacije in sledi načelu: kar je nezakonito zunaj spleta, mora biti nezakoniti tudi na spletu. »Prednostne naloge Evropske unije na področju digitalizacije morajo biti digitalna suverenost, izmenjava znanja, spodbujanje regulativnih okvirov, kot so na primer GDPR, Akt o kibernetski odpornosti, Akt o umetni inteligenci ter zagotavljanje človekovih pravic in temeljnih vrednot EU,« je ob tem še izpostavila predsednica republike.

V večernem terminu pa bo predsednica skupaj z dr. Renato Salecl, znanstveno svetnico na Inštitutu za kriminologijo pri Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani, sodelovala na razpravi v okviru serije Varnost in literatura (MSC Security and Literature Series). Spregovorili bosta o problematiki dezinformacij in dezinformacijski vojni, ki spremlja vojno v Ukrajini. Podlaga  za pogovor bo knjiga dr. Salecl Strast do nevednosti (A Passion for ignorance). Razpravo bo moderirala Nora Müller, izvršna direktorica za mednarodne zadeve pri Körber-Stiftung, odprl pa jo bo podpredsednik in izvršni direktor Münchenske varnostne konference Benedikt Franke. Razprava je tudi pomemben del promocije Slovenije kot letošnje častne gostje Frankfurtskega knjižnega sejma.

Sicer pa bo predsednica v sklopu varnostne konference opravila več bilateralnih srečanj, skupaj z ministrico za zunanje zadeve Tanjo Fajon pa se bosta posvetili tudi promociji kandidature Republike Slovenije za nestalno članico Varnostnega sveta Organizacije Združenih Narodovo.

V luči razmer v Ukrajini je predsednica danes opravila bilateralnem srečanje z latvijskim predsednikom Egilsom Levtisom. »Sporočilo Slovenije je jasno in odločno - ostati moramo enotni pri zaščiti mednarodnega pravnega reda in evropskih vrednot. Napadeni Ukrajini moramo pomagati še naprej,« je ob tem poudarila Pirc Musar.

Pomembna zunanjepolitična aktivnost v aktualnem mandatu pa bo tudi nadaljevanje procesa Brdo-Brioni in krepitev evropskih vrednot v državah Zahodnega Balkana. Predsednica Pirc Musar se bo na to temo danes sestala s črnogorskim predsednikom Milom Đukanovićem, jutri pa še s kosovsko predsednico dr. Vjoso Osmani – Sadriu.

O gospodarskem sodelovanju med državama in aktivnostih Slovenije pri Organizaciji Združenih Narodov pa je danes že spregovorila na bilateralnem srečanju s princem Aloisom, vladajočim princem Kneževine Lihtenštajn.

Udeležbo na 59. munchenski varnostni konferenci bo sklenila jutri, ko se bo poleg prej omenjene kosovske predsednica na bilateralnih srečanjih sestala še s predsednico Republike Moldavije Maio Sandu in belorusko opozicijsko voditeljico Svetlano Tihanovsko.