ESC7701

Foto: UPRS

"Splošna deklaracija človekovih pravic predstavlja mejnik v zgodovini človekovih pravic"

Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar se je danes udeležila slovesnega dogodka ob 75. obletnici sprejetja Splošne deklaracije človekovih pravic v Ženevi. Obeležitev te pomembne obletnice organizira Urad Visokega komisarja za človekove pravice v Ženevi.

Ženeva, Švica, 12. 12. 2023

Sporočila za javnost , Govori , Mednarodne aktivnosti

Predsednica republike je nastopila na slavnostnem odprtju dogodka, kjer je v govoru poudarila, kako zelo pomembno je spodbujati zagovarjanje človekovih pravic na vseh področjih. "Splošna deklaracija človekovih pravic predstavlja mejnik v zgodovini človekovih pravic," je dejala in poudarila, da nas ta dokument, sprejet pred 75. leti še vedno navdihuje, da si vselej prizadevamo zagotavljati svobodo, enakost in dostojanstvo za vse ljudi. Ob tem je predstavila nagrado za človekove pravice, ki jo je kot predsednica Republike Slovenije včeraj prvič vročila dolgoletni zagovornici človekovih pravic in direktorici slovenskega Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja. "Vedno moramo spodbujati ljudi, ki se dodatno trudijo pri zavzemanju za človekove pravice," je pojasnila.

Predsednica se je ozrla nazaj v čas od sprejetja deklaracije in poudarila, da je bilo v tem obdobju na področju človekovih pravic storjenega veliko, napredek je viden. Kot pomemben korak pri varstvu človekovih pravic na svetovnem nivoju je označila tudi ustanovitev Urada visokega komisarja za človekove pravice pred tridesetimi leti. Hkrati pa je opozorila, da delo še ni zaključeno. "Človekovih pravic ne uživajo vsi enako," je dejala in poudarila, da je pred nami še veliko izzivov. Ob tem je omenila dogajanje v Gazi, ki po mnenju predsednice predstavlja "napad na človečnost in dejansko krizo človekovih pravic."

Kot eno pomembnejših kategorij človekovih pravic je predsednica izpostavila tudi pravice, ki temeljijo na okolju in podnebnih spremembah: pravica do čistega in zdravega okolja, pravica do vode, pravica do čistega zraka. Ob tem je ponovila poziv, ki ga je nedavno izrazila na COP28 v Dubaju, in sicer, da človekovih pravic in podnebnih sprememb ne obravnavamo ločeno.

V zaključku svojega nagovora je predsednica izrazila skrb nad počasnim napredkom pri zagotavljanju pravic žensk in pozvala k zagotavljanju enakosti na vseh področjih. Nagovor je sklenila s podporo in zahvalo "vsem borcem za človekove pravice in pravice žensk po vsem svetu. Naša dolžnost je, da vas ne razočaramo."

V nadaljevanju je predsednica vodila okroglo mizo z naslovom Prihodnost človekovih pravic in digitalne tehnologije, v kateri so sodelujoči visoki predstavniki razpravljali o vprašanjih glede zagotavljanja osrednjega pomena človekovih pravic pri hitrem razvoju in uporabi digitalne tehnologije. Predsednica se je zavzela za zaupanja vreden, na človeka osredotočen in na človekovih pravicah temelječ pristop k razvoju in uporabi novih in nastajajočih tehnologij. "Pri uporabi takih tehnologij je treba v celoti spoštovati človekove pravice in temeljne svoboščine, ki veljajo tako v fizičnem kot v virtualnem svetu," je poudarila. Predsednica republike je prepričana, da ima umetna inteligenca ogromen potencial za naša gospodarstva, družbe in planet. "Če se umetna inteligenca dobro uporablja, lahko poveča učinkovitost in podpira upravljanje virov, blažitev podnebnih sprememb, odzivanje na nesreče in produktivno gospodarsko preobrazbo. Morali bi razmišljati o tem, da bi digitalne naložbe usmerili bolj k reševanju družbenih problemov in skupnih globalnih izzivov. Če se digitalne inovacije uporabljajo zavestno, lahko pomagajo premagati ovire pri doseganju ciljev trajnostnega razvoja, od obravnavanja podnebnih sprememb do spodbujanja enakosti spolov," je svoje prepričanje pojasnila predsednica.

Ob robu dogodka se je predsednica Republike Slovenije dvostransko sestala z visokim komisarjem za človekove pravice Volkerjem Türkom in z visokim komisarjem za begunce Filippom Grandijem. Z obema sogovornikoma je spregovorila o nujnosti zagotavljanja človekovih pravic, ki pripadajo vsem ljudem, ne glede na raso, spol, narodnost, etnično pripadnost, jezik, vero ali katero koli drugo okoliščino. Predsednica je potrdila podporo njunemu delu in naporom za vzpostavitev boljšega sveta za vse.

V nadaljevanju dneva bo predsednica obiskala sedež Mednarodnega odbora Rdečega križa, kjer se bo sestala z njegovo predsednico Mirjano Spoljaric Egger.