Predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar se je nocoj udeležila slovesnosti ob razglasitvi inženirke leta 2022

Foto: Nebojša Tejić/STA

Predsednica republike dr. Nataša Pirc Musar ob razglasitvi inženirke leta 2022: »V družbi imamo manj potenciala, če dekleta zaradi stereotipov odvračamo od poklicev, ki jih želijo opravljati«

Predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar se je nocoj kot slavnostna govornica udeležila slovesnosti ob razglasitvi inženirke leta 2022.

Ljubljana, 10. 1. 2023

Sporočila za javnost , Govori

Predsednica republike dr. Nataša Pirc Musar ob razglasitvi inženirke leta 2022

Predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar se je nocoj udeležila slovesnosti ob razglasitvi inženirke leta 2022.

Predsednica republike je bila na slovesnosti slavnostna govornica.

Naziv inženirka leta 2022 je prejela Rosana Kolar, diplomirana inženirka strojništva in letalska mehaničarka v podjetju Adria Tehnika.

Letošnji izbor inženirke leta je bil jubilejni peti. Je del projekta »Inženirke in inženirji bomo!«, namenjenega spodbujanju mladih k študiju na področju naravoslovja in tehnologije.

Izbor inženirke leta je tako že petič širši javnosti predstavil 10 inženirk, ki so s predanostjo delu in osebnostjo zgled in navdih mladim, zlasti dekletom, da bi se odločila za ta pomemben poklic, s katerim lahko dejavno soustvarjajo družbo in svet.

Ob jubilejni priložnosti je bil poseben poklon namenjen vsem 50 dosedanjim nominirankam izbora inženirke leta, ki si kot ambasadorke prizadevajo za večjo prepoznavnost in priljubljenost poklica med dekleti.

V nadaljevanju je besedilo slavnostnega govora predsednice Republike Slovenije. Velja govorjena beseda!

Spoštovane gospe, spoštovani gospodje.

Državo moramo imeti radi. Radi, ker je naša. Radi zaradi prihodnjih generacij. Radi zato, da jo naslednikom predamo v odličnem stanju. Radi jo imamo tudi tako, da prepoznavamo in spodbujamo talente v njej.

Talente, ki jih ni mogoče obravnavati drugače kot enakopravno. Stereotipi in predsodki o moških in ženskih poklicih so škodljivi, zato moramo najprej vsak sam ter nato tudi kot družba poskrbeti, da postanejo del preteklosti. Zgledujmo se po tistih, ki premikajo meje!

Vse nominiranke, še posebej pa nagrajenka, so gotovo vzgled, kako premikati meje. Poznajo dober recept, ki mu je vredno slediti. O svojem delu, ki ga razumejo kot poslanstvo, pravijo: »Nobena ovira ni previsoka. V znanju je moč. Niti en dan ni enak drugemu. Žene me neskončna radovednost. Za drugačnost potrebujemo pogum. Kjer je volja, je tudi pot. Znanje in sposobnost ne poznata spola.«

 

»Skrb za talente je torej naša skupna odgovornost, da bomo Slovenke in Slovenci lahko enakopravno in samozavestno sedeli za mizo s tehnološko razvitejšimi državami in odlično razumeli jezik tehnologije, od katere smo vitalno odvisni. Ekonomska moč in kapital ter z njima možnost vplivanja in odločanja namreč nezadržno sledita tistim, ki obvladujejo tehnologije.«

dr. Nataša Pirc Musar, predsednica Republike Slovenije

Danes v bitki za talente ne tekmujejo več le podjetja, temveč predvsem države. Zato je naša dolžnost, da z vsakim talentom ravnamo skrbno in mu omogočimo najboljše pogoje za razvoj in razcvet – ne glede na spol.

Nespametno, če ne kar nevarno, bi bilo prezreti talente polovice prebivalcev Slovenije. Dovolite mi, da svoje prepričanje podkrepim z mislimi dr. Mihe Bobiča, ki pravi: »Kot narod in globalno – proti  klimatskim spremembam, družbenemu problemu št. 1 in po svetovni zdravstveni organizaciji 'največji zdravstveni grožnji za človeštvo' – se brez idej, inovacij in znanja žensk bojujemo šibkejši.«

»V družbi imamo manj potenciala, če dekleta zaradi stereotipov odvračamo od poklicev, ki jih želijo opravljati. S tem nespametno zavržemo znanje, vizionarstvo in energijo, ki jih vsi nosimo v sebi, če imamo možnost in priložnost delati tisto, kar nas resnično veseli.«

dr. Nataša Pirc Musar, predsednica Republike Slovenije

Tudi moj moto v življenju je vedno bil, da mora biti vse, kar počnem, moja strast, da se namreč nikoli zjutraj ne zbudim in si rečem, da ne želim v službo. Samo strast in ljubezen do poklica, ki ga opravljaš, prinese kakovost in vrhunske rezultate. Zato poklicev res ne smemo deliti na moške in ženske, temveč spodbujati čisto vsakega, da dela tisto, kar ima rad, kjer najde veselje in izživi svoje sanje.

Zato moramo ženske prebijati steklene stropove pogumno in smelo še naprej. Moški pa nam morate pri tem pomagati in nas spodbujati. Le tako bomo kot družba lahko še bolj uspešni.

Začeti moramo seveda doma, kjer morajo starši slediti željam deklet in jih pri njihovih sanjah ne omejevati. Samo nebo je meja. Ženske pa moramo moške ves čas opozarjati, da naše želje niso agresivna pretirana ambicioznost, temveč le želja biti odlične v tem, kar počnemo.

In ker znamo in zmoremo, se za prihodnost Slovenije ne bojim ... Čeprav polen pod noge in neprimernih opazk o našem videzu dobivamo neprimerno več kot moški. Na to bomo morale velikokrat opozarjati in imeti debelo kožo. A naj nas ovire ne ustavijo, temveč naj nas delajo še močnejše.

Večkrat sem že zapisala, da kadar v razpravi preberem kaj o svoji obleki, frizuri ali teži, vem, da sem zmagala. Boli pa vseeno. Takrat si vedno rečem – pogumno in dostojno naprej, Nataša. Tudi vsem vam želim veliko poguma, predvsem pa veliko veselja v poklicu, ki ga opravljate. Če bomo pogumne in srčne, bomo najprej zadovoljne same s seboj, s takšnim odnosom do sebe pa bomo lahko delale in ustvarjale tudi lepši jutri za vse nas. Za skupno dobro, za naslednje generacije.

Naj sklenem z mislimi letošnje nagrajenke, ki želi s svojo izbiro poklica, ki ga ima rada, kjer najde veselje in lahko izživi svoje sanje, spodbujati mlade: »Verjamem, da lahko kot ena redkih mehaničark potniških letal v Sloveniji s svojim zgledom navdušim več deklet za poklicno pot v letalstvu. Čeprav je poklic zelo zahteven, je tudi izredno zanimiv, dinamičen in mednarodno priznan.«

Še enkrat iskrene čestitke za pogum, za radovednost in delo, ki ga opravljate srčno!