20240126 01309687

Kobilarna Lipica s svojo zgodovinsko in kulturno vrednostjo, predstavlja srce konjeniške tradicije v Sloveniji.Foto: Bor Slana / STA

Predsednica otvorila prenovljeno jahalnico v Kobilarni Lipica

V Kobilarni Lipica je danes potekala slovesnost, ki se je je udeležila tudi predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar s soprogom. V spremstvu državnega sekretarja za gospodarstvo, turizem in šport Matevža Frangeža ter generalne direktorice Kobilarne Lipica mag. Tatjane Vošinek Pucer je predsednica uradno otvorila prenovljeno jahalnico. Ta je sestavni del najstarejše evropska kobilarne, ki se lahko pohvali s tem, da neprekinjeno vzreja isto pasmo konj, po prvih zapisih, vse od leta 1567 dalje. Zaščitni znak Kobilarne Lipica je bel konj, ki po besedah predsednice v svojem karakterju nosi neomajnost kraškega kamna in živahen temperament kraške burje.

Lipica, 26. 1. 2024

Sporočila za javnost , Govori

Kot je v slavnostnem nagovoru izpostavila predsednica, Kobilarna Lipica s svojo zgodovinsko in kulturno vrednostjo, predstavlja srce konjeniške tradicije v naši državi in je pri številnih Slovenkah in Slovencih zapisana kot kulturni simbol Slovenije, na katerega smo upravičeno ponosni.

Zato je izrazila zadovoljstvo, da je stroka, skupaj z zaposlenimi v Kobilarni Lipica in zainteresirano javnostjo, pripravila tudi nov Zakon o Kobilarni Lipici, ki prinaša rešitve za razvoj kobilarne kot nacionalnega spomenika in prvovrstno skrb za dobrobit lipicancev, ki so in morajo ostati v središču vseh prizadevanj ter izboljšav. Tudi zato predsednica pozdravlja in podpira ambicijo pristojnega ministrstva, da postane Kobilarna Lipica vrhunski mednarodni konjeniški center.

Lipicanec, bronast kip, ki ga je izdelal slovenski kipar Janez Boljka, sicer krasi tudi Predsedniško palačo. Od lani pa enak kip lipicanca krasi tudi za sedež Sodišča Evropske unije v Luksemburgu. Pot proti Luksemburgu je dvojček kipa lipicanca iz Predsedniške palače začel spomladi lani, ravno na dan, ko je Kobilarna Lipica prejela certifikat o vpisu v reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva pri UNESCO. Kobilarna Lipica ga je prejela na podlagi skupne prijave osmih držav Avstrije, Bosne in Hercegovine, Hrvaške, Italije, Madžarske, Romunije, Slovaške in Slovenije in tako, poleg tega, da predstavlja kulturno dediščino vsake od teh držav, simbolizira tudi evropsko enotnost.