20231127 01293610

Državni tožilci so eden ključnih stebrov pravosodnega sistema. Foto: Daniel Novakovič / STA

Poslanstvo državnega tožilca zahteva strokovnost, ustrezen značaj, pogum in odločenost

"Državni tožilci ste eden ključnih stebrov pravosodnega sistema in nosite odgovornost za uresničevanje zakonitosti in zagotavljanja pravične sodbe. Vaša vloga sega mnogo dlje od zgolj kazenskega pregona kaznivih dejanj; bistveno namreč prispevate k ohranjanju pravne države ter h krepitvi zaupanja ljudi v pravosodni sistem. Lahko rečemo, da s svojimi pristojnostmi delujete kot varuhi zakonitosti in hkrati kot iskalci pravičnosti", je predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar na današnjem Zboru državnih tožilcev nagovorila publiko.

Portorož, 27. 11. 2023

Sporočila za javnost , Govori

Kot je izpostavila, vloga državnega tožilca ni omejena zgolj na sam postopek kazenskega pregona, temveč ima tudi pomembno preventivno vlogo. S svojimi dejanji in odločitvami vplivajo na družbeni red, odvračajo potencialne storilce od kaznivih dejanj ter s tem prispevajo k preprečevanju kriminala in vzpostavljanju varnega okolja za prebivalce in prebivalke Republike Slovenije, zato je predsednica državnim tožilcem izrekla pohvalo in zahvalo.

Poslanstvo državnega tožilca zahteva strokovnost, ustrezen značaj, pogum in odločenost. Te lastnosti naj bi bile odločujoče merilo pri zaposlovanju tožilcev in pomemben pogoj za napredovanje na njihovi poklicni poti. Toda te osebnostne zahteve, ne zadostujejo za zagotavljanje neodvisnosti tožilcev, ustrezna zakonodaja je tista, ki to kot temelj zagotovi in uredi. Neodvisnost pomeni, da imajo vsi pristojni državni organi kazenskega pravosodja, organi, ki se ukvarjajo tudi s preprečevanjem korupcije, zadostna sredstva in tudi zakonsko moč ter pristojnosti in pooblastila, potrebna za ustrezno izvajanje nalog. Sem seveda sodi tudi ustrezno finančno vrednotenje dela.

Tudi njihova narava in področje dela pa se s časom spreminja. Tožilci imajo v svojem programu izobraževanja med drugim tudi vsebine, povezane z umetno inteligenco, kateri tudi predsednica posveča precej pozornosti, saj se zaveda izzivov, ki sledijo njenemu razvoju. Razvoj umetne inteligence in drugi digitalni izzivi namreč poleg pomoči pri delu prinašajo tudi varnostne izzive, ki jih je potrebno obravnavati z vso resnostjo posledic, ki jih lahko prinesejo. Le tako bo lahko umetna inteligenca učinkovito prispevala k delovanju demokracije.