Generalni direktor FAO na obisku pri predsednici.

Foto: Daniel Novakovič/STA

Obisk generalnega direktorja FAO Quja Dongyuja

Na povabilo predsednice Republike Slovenije Nataše Pirc Musar je danes na obisk v Slovenijo prišel generalni direktor Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) Qu Dongyu. S predsednico sta se pogovarjala o možnostih medsebojne podpore pri iskanju učinkovitih rešitev v zvezi s prehransko varnostjo znotraj Varnostnega sveta OZN, kjer je Slovenija letos prevzela nestalno članstvo.

Predsedniška palača, 13. 2. 2024

Sporočila za javnost

Predsednica republike je izrazila zadovoljstvo nad njunim vzpostavljenim rednim dialogom in obojestransko pripravljenostjo za sodelovanje v okviru projektov Varnostnega sveta. V pogovoru je posebej poudarila zaskrbljenost nad dramatičnim stanjem prehranske varnosti v Jemnu, Suanu in Južnem Sudanu in predvsem v Gazi.

Slovenija je zavezana skrbi za globalno prehransko varnost. V zadnjih dveh letih smo svoje prispevke humanitarnim agencijam povečali za šestkrat. Lani smo v obliki pomoči za prehransko varnost namenili 1.890.000 EUR in s tem podprli prehransko varnost v Gazi, Jemnu, Afriškem rogu, Sahelu, Haitiju in Somaliji.

Predsednica je izrazila tudi željo za krepitev sodelovanja na področju čebelje diplomacije, kjer je sicer FAO partner vse od razglasitve Svetovnega dneva čebel decembra 2017.  Cilj Svetovnega dneva čebel je spodbujati sodelovanje za zaščito čebel kot enega osrednjih vzvodov trajnostnega razvoja (prehranske varnosti, biodiverzitete, opolnomočenja ranljivih družbenih skupin) in posledično prispevka za družbeno stabilnost in svetovni mir.

Na področju čebelje diplomacije je predsednica izpostavila možnost vključitve FAO tudi v projekt Ustanove za krepitev človekove varnosti (ITF), ter možnost širitve tega projekta v druge regije. Oba sogovornika sta se zavezala osvežitvi strateškega partnerstva pri Svetovnem dnevu čebel. V tej povezavi bosta Kmetijski inštitut RS in Slovenska čebelarska akademija generalnemu direktorju FAO na ITF predstavila dobre prakse slovenskih inštitutov. Med drugim tudi projekt opolnomočenja žrtev min skozi čebelarstvo v BiH, ki se bo razširil na Libanon in Ukrajino.

Generalni direktor FAO je obiskal tudi Svetovno čebelarsko zvezo, ki je na evropskem kongresu kandidirala Republiko Slovenijo za sedež Evropske čebelarske zveze, kar je bilo tudi potrjeno.