20240419 01333497

Pogovora se je udeležilo približno 1200 dijakinj in dijakov iz Gimnazije Celje Center in širše celjske regije.Foto: Bor Slana/STA

Mladi morajo aktivno sooblikovati prihodnost Evropske unije

Na povabilo Gimnazije Celje – Center se je predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar danes udeležila pogovora s celjskimi dijaki o državljanski participaciji, človekovih pravicah in vlogi mladih v družbi. Obiskala pa je tudi Festival robotike in umetne inteligence.

Celje, 19. 4. 2024

Sporočila za javnost

Pogovor z mladimi je potekal ob prihajajočem dnevu Evrope, ki ga obeležujemo 9. maja, in v luči 20. obletnice članstva Slovenije v Evropski uniji, udeležilo pa se ga je približno 1200 dijakinj in dijakov iz gimnazije Celje Center ter širše celjske regije. Z udeležbo na takšnih pogovorih želi predsednica republike mlade spodbuditi k aktivnem sodelovanju v demokratičnih procesih: ne zgolj k udeležbi na volitvah, ampak k razmisleku o tem, kakšno družbo si želimo, in vplivanju prek demokratičnih vzvodov na skupno prihodnost.

»V Sloveniji tudi zaradi članstva v EU živimo bolje, naše gospodarstvo je zato bolj uspešno, bolj skrbimo za naše okolje, zrak in vodo, učenci in učitelji, študenti, profesorji, raziskovalci, ustvarjalci in kulturni delavci imajo več priložnosti. Zaradi članstva v EU se učinkoviteje bojujemo proti klimatskim spremembam in se hkrati na njih prilagajamo,« je v pogovoru med drugim izpostavila predsednica Pirc Musar.

Opozorila pa je tudi na problematiko nizke volilne udeležbe na volitvah v Evropski parlament v Sloveniji, pomen enakovredne zastopanosti spolov ter na naraščajoče vplivanje dezinformacij pri oblikovanju javnega mnenja. »Mladi morate biti vključeni v demokratične procese. Ni dobro, da se vas samo vabi na volitve. Morate sodelovati v vseh demokratičnih procesih in morate vzeti prihodnost v svoje roke. Hkrati pa ignorirajte zlonamerne interesne skupine, ki bodo s kampanjo lažnih novic predvsem po družbenih medijih poskušale vplivati na vas. Govorili vam bodo, da vaš glas ne šteje. Da je vse že odločeno. Da so vsi politiki enaki. Da Evropski parlament ni pomemben. To ni res.«

Predsednica države je v nadaljevanju dneva obiskala tudi Festival robotike in umetne inteligence v celjskem Tehnoparku. Izpostavila je, da je prav »medsebojno sodelovanje poleg raziskovanja ter osvajanja novih znanj tisto, zaradi česar smo lahko ponosni na mlade inovatorje, celjske osnovnošolce in dijake, ki ste s svojim znanjem in ustvarjalnostjo že osvojili številna priznanja na državni in svetovni ravni in ki predstavljate svoje projekte na festivalu«.

V času, ko sta robotika in umetna inteligenca postali pomemben del sodobne družbe, njun pomen ni zgolj tehnične narave, temveč sega v različne plasti našega življenja, od gospodarstva do kulture, izobraževanja in etike. Medtem ko razvoj umetne inteligence spreminja naš način življenja in učenja, vpliva robotike ter umetne inteligence vstopata tudi v umetnost. »Vprašanje vpliva robotike in umetne inteligence na človeštvo kot celoto torej ni zgolj tehnično, temveč tudi filozofsko in moralno. Na eni strani ustvarjata nova delovna mesta in poklice, ki zahtevajo razumevanje in obvladovanje teh tehnologij, na drugi strani pa postavljata izzive glede avtonomije in etike«, je ob tem izpostavila predsednica.