PRS Milatovic

Predsednica republike na uradnem obisku gosti črnogorskega predsednika Jakova Milatovića. Foto: Daniel Novakovič / STA

Predsednica Republike Slovenije ob uradnem obisku predsednika Črne gore: »Regija Zahodnega Balkana je del Evrope in države regije morajo postati del Evropske unije«.

Na povabilo predsednice Republike Slovenije Nataše Pirc Musar se danes in jutri na uradnem obisku v Sloveniji mudi predsednik Črne gore Jakov Milatović s soprogo.

Brdo pri Kranju, 6. 11. 2023

Sporočila za javnost

Po današnjih pogovorih sta oba izpostavila, da med Slovenijo in Črno goro ni odprtih političnih vprašanj, nasprotno, dvostranski odnosi so razvejani na vseh ravneh. Ob letošnjem robu srečanja Brdo-Brjoni je tako npr. Črna gora podala pobudo, da bi v naslednjem letu to srečanje državnikov gostili pri njih. Tudi gospodarsko sodelovanje med državama poteka dobro. Slovenska podjetja zagotavljajo številna delovna mesta in so pomemben vir tujih neposrednih naložb. Nove možnosti se odpirajo s sodelovanjem slovenskih podjetij v odprtih infrastrukturnih projektih in v okviru novega naložbenega paketa Evropske komisije za Zahodni Balkan.

Črna gora je med večjimi prejemnicami slovenske razvojne pomoči, Slovenija je na petem mestu med največjimi donatorji razvojne pomoči Črni gori.  Zelo dobra je tudi izmenjava študentov med državama, slovenske fakultete denimo obiskuje okoli 200 študentov iz Črne gore.

Slovenska predsednica je poudarila, da morajo države regije izkoristiti nov širitveni zagon, ki je nastopil po spremenjenih geopolitičnih razmerah. Slovenija ostaja ena najglasnejših in odločnih zagovornic širitve Evropske unije z državami Zahodnega Balkana. Regija je del Evrope in države regije morajo postati del Evropske unije. Črna gora je namreč pomemben dejavnik stabilnosti v regiji, ki vodi konstruktivno in dobrososedsko politiko z vsemi sosedami, kar pričakujemo tudi v prihodnje.

Predsednica je izrazila pričakovanje, da bo pristopni proces Črne gore k Evropski uniji z oblikovanjem nove vlade dobil nov zagon. Ključno je, da Črna gora ostane zavezana EU pogajanjem in aktivno izvaja vsebinske reforme. Četudi je potrebno opraviti še kar nekaj dela, pa Črna gora ostaja vodilna država aktualnega širitvenega procesa, kjer bo Slovenija tudi v bodoče po svojih zmožnostih pomagala.

»Nekoč sta republiki Slovenija in Črna gora že delili skupno usodo znotraj nekdanje države in srčno si želim, da bomo kmalu skupaj v Evropski uniji sooblikovali našo skupno evropsko zgodbo«, je dejala.

Slovenija in Črna gora, zaveznici v Natu, tesno že sodelujeta na področju obrambe in varnosti. Prav pred tedni je predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar, skupaj s francosko državno ministrico za Evropo Laurence Boone in črnogorskim predsednikom vlade Dritanom Abazovićem podpisala Sporazum o ustanovitvi Centra za kibernetsko zmogljivost na Zahodnem Balkanu (WB3C). Center bo igral ključno vlogo pri usposabljanju strokovnjakov na področju kibernetske varnosti in boja proti kibernetskemu kriminalu, kar bo prispevalo k povečanju varnosti v regiji Zahodnega Balkana.

Predsednica Slovenije se je sogovorniku zahvalila tudi za ponujeno pomoč v času velikih poplav v Sloveniji. Sodelovanje na področju zaščite in reševanja je dobro in v današnjem času klimatskih sprememb izjemno dragoceno.

Tudi na področju vojaške zgodovine in ohranjanja vojaške opreme tečejo izmenjave med državama. Črna gora je Parku vojaške zgodovine v Pivki zagotovila veliko zanimivih eksponatov, od mini podmornice Zeta do letala Galeb in helikopterja Gazela.

Slovenija je tudi zainteresirana za posvetovanja s Črno goro v času slovenskega članstva v Varnostnem svetu ZN o varnostnih vprašanjih na območju Zahodnega Balkana, ki bodo na agendi Varnostnega sveta.

Izjava ob uradnem obisku črngorskega predsednika Jakova Milatovića v Sloveniji