Dan samostojnosti in enotnosti v Predsedniški palači.

Foto: Jure Makovec/STA

Predsedniška palača ob dnevu samostojnosti in enotnosti zaživela ob obisku vseh generacij obiskovalcev

Predsedniška palača je danes ponovno odprla svoja vrata za obiskovalce, ki so se odzvali javnemu povabilu predsednice Republike Slovenije Nataše Pirc Musar, da si enem ob najpomembnejših praznikov naše države, na dan samostojnosti in enotnosti, ogledajo prostore, kjer deluje kot najvišja predstavnica države, kamor prihajajo tudi številni gostje iz domovine in tujine.

Predsedniška palača, 26. 12. 2023

Sporočila za javnost

Poleg tega, da je Predsedniška palača delovni prostor predsednice in njenega urada, je tudi zgodovinska palača, opremljena s številnimi umetninami in drugimi predmeti kulturne dediščine. Od prihoda predsednice decembra 2022 poteka urejanje prostora na način, da bi obiskovalci lahko kar najbolje dobili vtis, kaj smo v Sloveniji skozi zgodovino dosegli in kaj je za nas pomembno. Simbolno vrednost umetnin in opreme tako postopno bogatijo novi predmeti, ki jih Predsedniški palači posojajo vodilne slovenske kulturne ustanove.

Za slike v palači in drugih državnih organih že tradicionalno skrbi Narodna galerija, zato tu lahko vidimo nekatera vrhunska dela iz njihove zbirke, prav tako kot tudi različne predmete iz zbirk Prirodoslovnega, Tehniškega in Računalniškega muzeja, najde pa se tudi kakšen predmet iz zasebnih zbirk.

Po dobrodošlici, s katero je današnje goste nagovoril generalni sekretar mag. Uroš Krek, in krajšem kulturnem programu v izvedbi pevskega zbora Banke Slovenije in kvinteta Policijskega orkestra, so gostje obiskali predsednico republike v njeni pisarni, ki jim je razkazala slike in predmete, ki jo krasijo. V zvezi z današnjim praznikom pa je izpostavila velik pomen enotnosti in solidarnosti, ki sta obe zelo pomembni za našo državo. Povedala je, da si želi, da smo bolj enotni pri zadevah, ki so pomembne za enotnost in razvoj naše države, za lepše življenje. »Če bomo solidarni in enotni, kot znamo biti, bo še bolje, kot že sicer je,« je zaključila in obiskovalcem čestitala ob današnjem prazniku.

Med današnjimi posebnimi gosti je bil tudi Tone Partljič, pisatelj, učitelj, dramatik in nekaj časa politik, ki je z zbranimi obiskovalci podelil nekaj misli o svobodi, samostojnosti in enotnosti. Tudi on je izpostavil, da Slovenci potrebujemo več potrpežljivosti, spoštljivosti, medsebojnega spoštovanja. Ne izrabimo vsakega trenutka, da koga zbodemo ali pokažemo njegovo napako, je pozval. Ocenil je, da imamo Slovenci tega preveč in pozval, naj vsi skupaj ljudem raje pomagamo, da lažje živijo.

Nekaj utrinkov, ki so med obiskovalkami in obiskovalci Predsedniške palače zbudili največ zanimanja:

0T9A0193

Precej pozornosti obiskovalcev pritegnil bronasti kip vzpenjajočega se Lipicanca slovenskega kiparja Janeza Boljka. Ta je že kar nekaj let krasi osrednje stopnišče Predsedniške palače.

Dan samostojnosti in enotnosti v Predsedniški palači.

Veliko zanimanja je bilo tudi za Tomosov motor na vrhu stopnišča. Gre za enega izmed samo petih prototipov iz leta 1976, ki je v celoti plod slovenskega znanja in oblikovanja. Posodil ga je Tehniški muzej Slovenije.

Dan samostojnosti in enotnosti v Predsedniški palači.

Jeseni 2023 je Predsedniško palačo obogatilo pohištvo, ki ga je oblikoval najbolj slaven slovenski arhitekt Jožef Plečnik. Družina Kozak je jedilnico posodila Uradu predsednice republike in je sedaj v uporabi za sestanke in uradna kosila.

Dan samostojnosti in enotnosti v Predsedniški palači.

Največ »selfijev« so, predvsem mladi obiskovalci, posneli v pisarni predsednice republike, ki je že precej drugače opremljena, kot je bila v času njenega predhodnika. Predsedničina pisarna je polna simbolov Slovenije in njene preteklosti, predvsem pa umetniških slik po njenem zboru.

 

Za predsedničino mizo je mala slika vrha Triglava, delo Markusa Pernharta, na drugi steni pa ženski portret, delo našega impresionista Mateja Sternena, ki se je pred kratkim vrnil z razstave v Narodni galeriji.

Dan samostojnosti in enotnosti v Predsedniški palači.

Nasproti predsedničine mize stoji velik portret cesarice Elizabete iz časa njene mladosti, ki ga je naslikal Mihael Stroj, eden vodilnih slovenskih slikarjev 19. stoletja. Tudi to je naša zgodovina: ko je bil položen temeljni kamen predsedniške palače in ko je palača dobila uporabno dovoljenje, je bila cesarica Sissi še na prestolu.

 

Pisarno predsednice krasita sliki še dveh močnih žensk, tudi njiju je naslikal Stroj. Levo je svetopisemska Judita, desno Benečanka. Gre za kopiji del drugih slikarjev, kar je bila običajna praksa v 19. stoletju. Nosita simboliko desno ženska a s knjigo, levo ženska z mečem.

Dan samostojnosti in enotnosti v Predsedniški palači.

Pod slikama in na predsedničini mizi je poleg njenih delovnih pripomočkov kar nekaj takih ali drugačnih sov, ki jih predsednica zbira. Na vogalu pisalne mize je bronast kip sove, ki ga je, tako kot Lipicanca na stopnišču, ustvaril Janez Boljka. Kip je predsednico pričakal na njeni mizi kot družinsko darilo ob prevzemu predsedniške funkcije 23. decembra lani.

Več utrinkov pa v spodnji galeriji.